Taliansko od dnes uvoľňuje prísne opatrenia. Niektorí však porušili zákaz a do ulíc vyrazili už včera

SITA , TASR

Foto: TASR/AP

Premiér Giuseppe Conte upozornil, že v prípade, že začne počet prípadov nákazy novým koronavírusom znovu stúpať, môžu ľudia o tieto slobody opäť prísť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Taliani budú môcť od pondelka vyraziť do parkov a verejných záhrad na prechádzky, zabehať si alebo sa povoziť na bicykli. Návštevníci však musia dodržiavať aspoň metrové odstupy a zakázané sú pikniky. Detské ihriská tiež zostanú zatvorené. Podľa agentúry AP však Taliani vyrazili do ulíc už v nedeľu, pričom mnohí sa chránili maskami, no iní si ich pri rozhovoroch dávali dole.

Experti pritom obyvateľov varujú, aby boli ďalej opatrní, a premiér Giuseppe Conte upozornil, že v prípade, že začne počet prípadov nákazy novým koronavírusom znovu stúpať, môžu ľudia o tieto slobody opäť prísť.

Od pondelka budú môcť tiež kaviarne a reštaurácie ponúkať takeout. Povolené sú aj krátke pohrebné obrady, na ktorých sa však môže zúčastniť maximálne 15 trúchliacich s ochrannými maskami. Taliansko je s vyše 209-tisíc potvrdenými prípadmi ochorenia COVID-19 a takmer 29-tisíc mŕtvymi jednou z najhoršie zasiahnutých krajín na svete.

Počet obetí v Taliansku klesá

Foto: TASR/AP

Taliansko v nedeľu zaevidovalo 174 úmrtí na nový koronavírus, čo je najnižší počet od 10. marca, keď vláda v krajine vyhlásila celoplošnú karanténu. Celkovo si epidémia infekčnej choroby COVID-19 v Taliansku vyžiadala životy 28.884 ľudí. Viac obetí v celosvetovom meradle hlásia len Spojené štáty.

Denné bilancie počtu úmrtí a nakazených v Taliansku už niekoľko týždňov naznačujú, že epidémia je pod kontrolou a zdravotný systém nie je pod takým intenzívnym tlakom – na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo podľa údajov z nedele hospitalizovaných už len 1501 osôb, čo je najmenej od 13. marca.

Foto: TASR/AP

Aj vzhľadom na tieto priaznivé ukazovatele talianska vláda súhlasila so zmiernením obmedzení platných od 10. marca. Otváranie sa ekonomiky a uvoľňovanie obmedzení na pohyb ľudí sa začne v pondelok a bude veľmi opatrné. Vláda obyvateľstvo vyzvala, aby zostalo „v strehu“ a dodržiavalo najmä odporúčania v oblasti hygieny a vyhýbania sa spoločenského styku.

Od pondelka budú v Taliansku opäť otvorené parky, ale ľudia aj tam budú musieť zachovávať bezpečný odstup – podobne ako na pracoviskách alebo vo verejnej doprave. Voľný pohyb osôb bude možný len v domovskom regióne, jeho opustenie bude naďalej povolené iba z naliehavých pracovných alebo zdravotných dôvodov. Vláda odporúča aj naďalej dávať prednosť práci z domu. Reštaurácie a prevádzky rýchleho občerstvenia budú môcť robiť výdaj jedla.

Foto: TASR/AP

Aktivity v niektorých sektoroch hospodárstva: v stavebníctve, či automobilovom priemysle, sa v Taliansku obnovili už 27. apríla. Školy zostanú zatvorené do septembra, uviedla AFP. Predškolské zariadenia by však za dodržania prísnych hygienických opatrení mohli byť otvorené v júni, uviedlo v nedeľu talianske ministerstvo školstva.