Zdražovanie dosahuje rekordy a podľa odborníčky ešte nie je koniec: Takto budú vyzerať ceny v roku 2023

SITA

Foto: unsplash

V nasledujúcich mesiacoch bude inflácia na Slovensku podľa analytikov zrejme stále dvojciferná. V máji dosiahla nové maximum, a to 12,6 %. Medziročne rástla tretí mesiac dvojciferným tempom a podľa Štatistického úradu SR je najvyššia od júna 2000.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pod rast inflácie sa podpísalo hlavne zdražovanie potravín, vysoké ceny energií a ropy, ale taktiež aj rastúce ceny v reštauráciách, kaviarňach a hoteloch.

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás dvojciferná a v letných mesiacoch prekročí hranicu 13, resp. 14 %. Zároveň predpokladáme, že priemerná inflácia za celý tento rok sa bude približovať k 10 %,“ uviedla analytička 365.bank Jana Glasová. Smerom nahor budú infláciu tlačiť podľa nej hlavne vysoké ceny potravín, ropy a energií, ktoré prudko rastú ako dôsledok vojny na Ukrajine. „Drahé potraviny nás budú trápiť celý tento rok a ich zdražovanie bude ešte naberať na sile,“ myslí si Glasová.

Zdražovaniu prispieva aj vojna

Vojna na Ukrajine prispieva k zdražovaniu potravín podľa analytičky dvoma spôsobmi. Prvým z nich je spomínané zdražovanie energií a benzínu, čo sa následne premieta do cien všetkých ostatných tovarov a služieb. Druhým spôsobom je priame zvyšovanie cien obilnín, rastlinných olejov, či kŕmnych zmesí, keďže Ukrajina aj Rusko sú ich dôležitými exportérmi. Drahé energie aj potraviny sa následne podľa Glasovej premietajú aj do rýchlo rastúcich cien služieb, teda v reštauráciách a kaviarňach, v ubytovaní, v oblasti cestovania a dovoleniek, no taktiež napríklad aj v službách osobnej starostlivosti.

Ako to bude vyzerať budúci rok?

Neskôr by podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka silný bázicky efekt z druhej polovice minulého roka mal predsa len štatisticky brzdiť ďalšie zrýchľovanie medziročnej inflácie. „Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné,“ povedal analytik. Inflácia by mala podľa neho zotrvať nad 11 % až do konca tohto roka. „Na podobnej úrovni by sa pritom rast cien mal udržať aj v budúcom roku,“ myslí si Koršňák. Kľúčovou položkou, ktorá určí úroveň inflácie v budúcom roku, budú ceny plynu.

Analytička Wood & Company Eva Sadovská sa prikláňa k názoru, že tohtoročná inflácia bude pomerne vysoká, odhaduje ju nad 10 %. „Zdražovanie v obchodoch pociťujeme všetci, nakoľko ide o pomerne prudké a očividné zmeny. Očakávame, že platy Slovákov v tomto roku porastú pomalšie ako ceny. To v praxi znamená, že väčšina zamestnancov by si mala zo svojich tohtoročných miezd dovoliť v priemere menšie množstvo tovarov a služieb ako vlani,“ hovorí Sadovská.

Najnovšie články