Igor Matovič: Rúška ostávajú, no menia sa niektoré pravidlá. Pozrite si prehľad

Lucia Mužlová

Foto: TASR/Martin Baumann

V posledných dňoch na Slovensku začali prípady nového koronavírusu pribúdať. Opäť sme sa vrátili k denným dvojciferným počtom, ktoré sme evidovali najmä v marci a apríli. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nové ohniská sú ale podľa Úradu verejného zdravotníctva pod kontrolou. Vyskytli sa najmä v Čadci a v Krásne nad Kysucou, kde sa ešte pred ukončením školského roka zavreli školy, umelecké školy aj škôlky. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci eviduje od 19. júna do 1. júla celkovo 41 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19.

Foto: TAST/Pavol Zachar

Viac prípadov pribúda aj v okolitých štátoch, s ktorými máme hranice. V Českej republike rovnako vznikli nové ohniská, jednalo sa najmä o banské mestá. Dnes už mali počet nových nakazených opäť nižší. Dnes po zasadnutí konzília odborníkov – epidemiológov mal tlačovú konferenciu aj premiér Igor Matovič.

Do zoznamu bezpečných pribudli ďalšie krajiny

Na začiatku odprezentoval rozšírenie a zároveň aj zúženie počtu menej rizikových krajín. Môže sa stať, že zo zoznamu bezpečných krajín vypadnú postupne aj iné krajiny, niektoré zase môžu pribudnúť. Z menej rizikových krajín odbudlo Bulharsko a Čierna Hora a pribudli viaceré krajiny ako napríklad Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko a Írsko.

Premiér pripustil, že negatívny test pri príchode z „nebezpečných krajín“ by sa mohol nahradiť 5-dňovou karanténou a následným štátnym testom na piaty deň. Dôvodom je, že ľudia na hraniciach klamú a test nemajú, hoci je povinný. Upresnenie bude v nariadeniach hlavného hygienika. Ján Mikas povedal, že hranice zatvárať nechcú, pokiaľ je situácia priaznivá.

Kritika futbalových fanúšikov

Ako odstrašujúci príklad uviedol premiér včerajší futbalový zápas medzi Dunajskou Stredou a Slovanom Bratislava. Ľudia odignorovali nariadenia hlavného hygienika a porušili mnohé pravidlá, napríklad aj povinnosť nosiť rúško. Premiér vyzval, že sa nám situácia môže vymknúť z rúk. Podobne sa to stalo aj v iných krajinách, prípady boli napríklad v Bielorusku.

Niektoré nariadenia sa menia

Pravidlo šachovnicového sedenia sa mení, bude musieť byť prázdny každý druhý rad. Rúška ostávajú povinné, no menia sa pravidlá pri podujatiach do 1000 ľudí a nad 1000 ľudí. Viac uvedie Úrad verejného zdravotníctva v spresnených pokynoch, ktoré vydajú v nasledujúcich dňoch. Epidemiológovia sa snažia nájsť spôsoby, ako umožniť uskutočnenie viacerých podujatí.

Najnovšie články