SENIORI, POZOR: Na 13. dôchodok nemajú nárok všetci penzisti. Rozhoduje táto vec

Dana Kleinová

Foto: pixabay

Množstvo Slovákov koncom roka dovŕši dôchodkový vek a pravdepodobne predpokladajú, že automaticky budú mať nárok aj na 13. dôchodok. Okrem bežného dôchodku tak počítajú aj s vianočným prilepšením, no o tom, či ho aj reálne dostanú, rozhoduje dôležitý dátum. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál FINSIDER, nárok na trinásty dôchodok budú mať len tí penzisti, ktorí si oň požiadajú do konca októbra a vyplácaný im tak bude od novembra tohto roka. Ak im nárok na bežný starobný dôchodok vznikne napríklad v decembri, na 13. dôchodok si budú musieť počkať do budúceho roka.

Čo môže zavážiť?

V tomto roku môžu odchádzať do dôchodku napríklad bezdetní muži či ženy narodení v roku 1960. V tomto prípade zaváži mesiac ich narodenia, keďže žiadajú v tom mesiaci, kedy sa narodili. V prípade, ak by sa narodili presne 31. októbra, je šanca, že im síce starobný dôchodok do konca novembra nestihnú vyplatiť, ale nárok na 13. dôchodok im aj tak vznikne.

Ak sa niekto rozhodne odísť do dôchodku skôr a vychoval jedno alebo viac detí, môžu tieto informácie tiež zavážiť.

„Dôchodkový vek v tomto roku môže dosiahnuť aj mladší človek za predpokladu, že vychoval dieťa alebo viac detí. Môže ísť napríklad o ženu narodenú 10. januára 1961, ktorá vychovala dve deti. Keďže každé z nich jej dôchodkový vek skracuje o šesť mesiacov, do penzie môže odísť už 10. marca tohto roka. Aj ona tým pádom spĺňa nárok na trinásty dôchodok,“ uvádza portál. Ak by však tento skorší dátum odchodu padol na november alebo december, už by nárok nemala.

Najnovšie články