Človek nikdy nezomrie. Odborníčka vám vysvetlí, čo sa stane s ľudským telom po smrti

Lucia Mužlová

Foto: Public domain

Čo sa deje s človekom a jeho telom po smrti? To je otázka, ktorú si kladieme všetci. Smrť je téma, ktorej sa mnohí vyhýbajú a samozrejme, rozumieme prečo. Je to však súčasť života a tak by sme ju aj mali vnímať. 

Niektorí si myslia, že ľudské telo po smrti prestane existovať a rozloží sa na prach. Iní veria, že po živote na Zemi je niečo viac, čo bežný človek nedokáže pochopiť. Odborníčka a mikrobiologička má na smrť trochu iný pohľad a ukáže vám ho vo filme „To Dust“.

Je po smrti koniec?

Vo filme To Dust si maďarský herec Géza Röhrig zahral smútiaceho ortodoxného Žida, ktorý sa snaží prísť na to, ako dlho trvá, kým sa telo človeka po smrti rozloží. To záleží od mnohých faktorov, napríklad od toho, ako hlboko je telo pochované, aká je teplota zeme, aké sú jej zložky a aký hmyz sa v nej nachádza. Mikrobiologička Maria Dominguez-Bello má však na smrť celkom iný pohľad. Hovorí, že život sa po smrti nekončí, ba práve naopak.

Za aký čas sa človek obráti na prach

Nejeden človek túži po večnom živote, to však zatiaľ možné nie je. Aj keď však časom umrie každý, mikrobiologička si myslí, že smrť neznamená úplný koniec. V mnohých ohľadoch človek po smrti žije ďalej.

Takýmto spôsobom sa Maria vyjadrila k filmu, kde Žid Shmuel príde následkom rakoviny o manželku a ostane sám s dvoma synmi. Aby sa so smútkom vyrovnal, najme si profesora, ktorý mu má pomôcť prísť na to, ako dlho sa telo rozkladá. Shmuel chce vedieť, ako dlho potrvá, kým sa jeho manželka obráti na prach, ako sa v náboženskej literatúre neraz hovorí.

Proces smútenia

Profesor na Shmuelovu požiadavku pristane a aby mu pomohol, pochovajú spolu niekoľko prasiat, navštívia farmu, kde sa sleduje rozklad ľudského tela v rôznych podmienkach a experimentujú v laboratóriu. Film si stihol získať už aj ocenenie a je pripomienkou toho, že smútenie za blízkymi prebieha u každého iným spôsobom, niekto hľadá útechu v rodine, iní chcú vedecké vysvetlenie.

Najnovšie články