15 základných pravidiel etikety, ktoré by mal poznať každý z nás, no mnoho ľudí ich stále nedodržiava

Lucia Horáková

Ovládanie slušného správania patrí k úplným prioritám, ktoré by mal poznať každý človek a je nevyhnutné učiť ho deti tak skoro, ako je to len možné. Dať prednosť starším ľuďom, nerobiť hluk či neznečisťovať prostredie by mali byť úplnou samozrejmosťou.

Článok pokračuje pod videom ↓

No viete, ako sa správať vo verejnej doprave? Pozorne si prečítajte nasledujúce body a zistite, či náhodou neporušujete niektorú z týchto základných pravidiel.

Nezdržujte rad

Foto: pixabay

Pri cestovaní vlakmi, autobusmi či lietadlom je dôležité vopred si nachystať všetky požadované dokumenty, ktoré sú potrebné k vašej ceste, ako je napríklad cestovný lístok, doklad či pas, aby ste nezdržiavali ľudí, čakajúcich za vami. Ak cestujete lietadlom, pred povinnou kontrolou si vopred odstráňte hodiny, opasok, šperky či si vyzujte vysoké topánky.

Vopred si nachystajte veci

Ak sa chystáte na dlhšiu cestu, vopred si vyberte z kufra napríklad knihu, noviny či občerstvenie, aby ste nemuseli ostatných zdržiavať vaším prehľadávaním sa vo veciach.

Necestujete sám

Nezabúdaje, že v dopravnom prostriedku nie ste sám a myslite aj na vašich spolucestujúcich. Ak majú všetci väčší počet batožín, kufor si uložte vertikálne alebo tak, aby nezabral príliš veľa miesta.

Neblokujte sedadlo

Predovšetkým v autobusoch sa stáva, že ľudia si zvyknú na vedľajšiu sedačku odkladať tašky, čím obsadzujú zbytočne voľné miesto. Nerobte to a svoje tašky si odkladajte na zem k nohám alebo do priehradky nad hlavou. Nezabúdajte tiež na zdvorilé ponúknutie svojho miesta starším, tehotným ženám či postihnutým osobám.

Veľké tašky a batohy

Pri vstupe do verejnej dopravy si zložte z pliec veľké batohy či kabelky, ktoré by mohli obmedzovať cestujúcich za vami. Lešie im bude pred vami a k tomu budete mať pod dohľadom všetky vaše osobné veci a doklady.

Maľovanie či česanie vlasov

Je priam neprípustné robiť si make-up či sa česať vo verejnej doprave, nehovoriac o používaní výrazných parfémov. Mnohé dievčatá sa vyjadili, že ide o šetrenie času počas cestovania do školy či práce, no neuvedomujú si, že ide o porušenie slušnej etikety.

Foto: pixabay.com

Naučte deti pravidlá etikety

Od malička učte vaše deti k slušnému správaniu, ktoré je tiež mimoriadne dôležité počas cestovania vo verejnej doprave. Kontrolujte nohy vášho dieťaťa, aby nekopalo do sedačky pred vami a veďte ho k tomu, aby hlukom neobťažovalo ostatných cestujúcich, ak je dostatočne veľké na to, aby to pochopilo.

Konzumácia pokrmov

Vyhýbajte sa konzumácii jedál s výraznou arómou, ktoré by mohli znepríjemniť cestu ľuďom vo vašom okolí. Absolútne neprípustnými sú napríklad rôzne údené produkty, sendviče s konzervovanými rybami ako je napríklad tuniak, dokonca i jedlá z rýchleho občerstvenia majú výrazný zápach. Siahnite radšej po ovocí, orechoch či rôznych sušienkach.

Hlasné zvuky

Vašich spolucestujúcich môžu obťažovať aj hlasné zvuky, ako je napríklad časté zvonenie  telefónu, opakujúce zvuky prichádzajúcej správy, pozeranie filmu na tablete, počúvanie hudby či hlasná konverzácia so spolusediacim.

Sklápanie sedačiek

Predovšetkým pri dlhšej ceste dobre padne si aspoň trochu pospať, čo väčšinu ľudí núti sklopiť si svoju sedačku. To však môže obmedzovať spolucestujúceho sediaceho za vami a preto sa odporúča používať ortopedický vankúš, ktorý vám zaručí aspoň trochu pohodlia.

Nevyjadrujte si lásku

Starší ľudia či mladšie deti nemusia dobre znášať prejavy zaľúbeného páru, ktorý si svoju lásku dokazuje rovno vo verejnej doprave. Nerobte to a nechajte si takéto chvíľky na doma.

Foto: pixabay.com

Vystupovanie vs. nastupovanie

Platí základné pravidlo, ktoré hovorí o tom, že najskôr treba uvoľniť miesto tým, ktorí chcú z dopravného prostriedku vystúpiť a až potom sa začína nastupovať. Ak potrebuje niekto pomôcť s vystúpení, napríklad staršia osoba či tehotná žena, pomôžte jej.

Eskalátor

Dôležité pravidlo platí aj pri presune eskalátorom, teda pohyblivými schodmi. Vždy stojte napravo, aby osoba, ktorá sa ponáhľa, vás mohla jednoducho obísť po ľavej strane.

Nezaberajte miesto

Dbajte na to, aby ste nezaberali príliš veľa miesta vo vašom okolí, hlavne ak ide o prostriedok, kde sa nachádza veľa cestujúcich. Nečítajte veľké noviny, nerozťahujte príliš nohy, neodkladajte batožinu na sedačku, či pred sedadlo vášho spolusediaceho.

Pozeranie cez plece

Ak váš spolucestujúci číta nejakú zaujímavú knihu, publikáciu či časopis, je mimoriadne neslušné pozerať mu cez plece.

Pozri aj: Slovenský herec sa tajne oženil pod holým nebom. Toto je prvá fotka šťastných mladomanželov

Lucy, adme.ru

Najnovšie články