Odborníci varujú. Toto je dôvod, prečo by ste zvyšky Baileys nikdy nemali vylievať do umývadla

Nikoleta Kottešová

Foto: pexels

Existujú určité tekutiny, ktoré by sa nikdy nemali vylievať do umývadla, ale vedeli ste, že Baileys je jedno z nich? Krémový slávnostný nápoj je obľúbenou voľbou na Vianoce a keďže mnohí z nás skúšajú výzvu suchý január, možno ste boli v pokušení vyhodiť všetky zvyšky do odpadu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak sa zbavujete akéhokoľvek slávnostného jedla a pitia, ktoré stále na vás číha, je dôležité, aby ste nevyliali alkoholický likér do drezu, uviedol magazín Tyla. Spoločnosť Southern Water varovala svojich zákazníkov, aby boli po Vianociach mimoriadne opatrní, pokiaľ ide o to, čo sa vylieva do odtoku.

„Niečo ako Baileys, ktoré má obsah smotany, by mohlo spôsobiť problémy. Nikto nemá rád nepríjemné prekvapenie počas v podobe upchatého odtoku,“ povedal Alex Saunders, vedúci siete odpadových vôd Southern Water.

Upchatá kanalizácia

„Toto je ročné obdobie, kedy vidíme nárast blokád a mnohým z nich sa dá ľahko vyhnúť. Zablokované kanalizácie môžu spôsobiť záplavy a ich vyčistenie môže zabrať veľa času a úsilia.“ Vodárenská sieť tiež vyjadrila znepokojenie nad tým, že zákazníci vylievajú do kanalizácie mastné omáčky či zvyšky z jedál. Je dôležité, aby ste nikdy nevylievali žiadnu olejovú tekutinu do kanalizácie, kvôli riziku „fatbergov“ a upchatia.

Foto: pixabay

Pozor na olej

Vylievanie zvyškov oleja do drezu vám môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť problémy najmä preto, že kvapalina sa môže ochladiť a stuhnúť ďalej v potrubí a odtokoch. Nielenže môže nepríjemne zapáchať, ale môže aj spôsobiť zmätok vo vašich odtokoch. V priebehu času sa tento stuhnutý tuk môže nahromadiť a viesť k dosť silnému upchatiu. Taktiež to vedie k fatbergom, čo je odpad zo stuhnutého tuku, oleja a iných biologicky nerozložiteľných predmetov pre domácnosť, ako sú vlhčené obrúsky a plienky, ktoré boli spláchnuté do odtoku.

Maintain Drains vysvetľuje: „Keď sa tieto položky pokazia, uviaznu v kanalizačnom systéme a zablokujú odtokové potrubia. To spôsobuje upchatie a môže dokonca viesť k prasknutiu potrubia. Najčastejšou položkou, ktorá spôsobuje fatberg, je mastný olej a mastnota. Látky už nemôžu rýchlo prúdiť cez váš odtok a môžu sa zachytiť a uviaznuť v odtoku s inými nesplachovateľnými predmetmi. To môže viesť k upchatiu odtoku.“