Zomrel ďalší obľúbený slovenský herec. V januári by oslavoval jubileum

TASR

Foto: pixabay

Vo veku nedožitých 80 rokov zomrel v sobotu (12. 12.) slovenský bábkový, činoherný, televízny a filmový herec Anton Vaculík. TASR to potvrdil jeho syn Juraj Vaculík.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rodák z Trnavy po štúdiách na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe získal angažmán v Krajskom bábkovom divadle v Banskej Bystrici, kde hral v predstaveniach, ako Botafogo, Kráľ jeleňom, Kráska a zviera či Jánošík. Za postavu básnika v predstavení Kniha rozprávok získal cenu za Divadelnú tvorbu roku 1976.

Rôzne predstavenia

V rokoch 1982 až 1989 účinkoval v Divadle pre deti a mládež v Trnave v predstaveniach Rómeo a Júlia, Ako sme sa hľadali, Ako bolo, Aj kone sa strieľajú, Tartuffe. Do novej sezóny už nastúpil od augusta 1989 do Štátneho bábkového divadla v Bratislave, v ktorom zotrval až do odchodu na dôchodok v roku 2001. V roku 1990 spoluzakladal Katedru bábkarskej tvorby na Činohernej a bábkarskej fakulte Vysokej školy múzických umení, kde pôsobil ako pedagóg do roku 1992.

Zastihla nás smutná správa, dňa 12. 12. 2020, tri týždne pred svojimi 80-tymi narodeninami, náš kolega, priateľ, no…

Uverejnil používateľ Bratislavské bábkové divadlo Pondelok 14. decembra 2020

 

Celovečerné filmy aj dabing

Účinkoval vo viacerých celovečerných filmoch, ako napríklad Šibenica, Cesta domov, Pavilón šeliem, Kočka, Krajinka, Správa o putovaní študentov Petra a Jakuba. V dabingu sa podieľal na stvárnení niekoľkých desiatok filmov, ako napríklad Hore, Autá či Rodinka Úžasných. Stvárnil napríklad jednu z hlavných úloh v seriáli Mesto tieňov.