Najnovšia štúdia znepokojila mnohých ľudí. Delta variant je oveľa silnejší, ako sme si mysleli

TASR

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Koronavírusový variant delta je takmer šesťkrát menej citlivý na protilátky vyvinuté u ľudí, ktorí prekonali covid, a až osemkrát menej citlivý na protilátky vytvorené podaním vakcín od firiem AstraZeneca či Pfizer.

Článok pokračuje pod videom ↓

Okrem toho sa v bunke množí rýchlejšie než iné varianty. Vyplýva to z najnovšej štúdie, ktorú v časopise Nature zverejnil medzinárodný tím koordinovaný vedcami z Univerzity v Cambridgei, informovala talianska agentúra ANSA. Uvedené vlastnosti umožnili variantu delta stať sa celosvetovo dominantným v priebehu niekoľkých mesiacov.

Začal sa šíriť na jar 2021

Variant B.1.617.2 (neskôr nazvaný delta) sa po prvý raz objavil v Indii koncom minulého roka a razantnejšie sa začal šíriť na jar 2021. V súčasnosti naň pripadá až 99 percent nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Európe a 90 percent v celosvetovom meradle. Odolnosť delty voči protilátkam z vakcín i tým po prekonanom covide podľa vedcov vysvetľuje aj mnohé prípady opätovnej nákazy. Vedci skúmali prípady viac než 130 zdravotníkov z Indie, z ktorých boli takmer všetci zaočkovaní, avšak napriek tomu sa opätovne infikovali, väčšinou variantom delta.

Laboratórny výskum potom ukázal, že hrotová bielkovina variantu delta má väčšiu schopnosť pripojiť sa k ľudskej bunke a umožniť tak infekciu. „Nižšia účinnosť vakcín proti variantu delta B.1.617.2, vykazujúcemu vysokú schopnosť uniknúť imunitnej reakcii, opodstatňuje pokračovanie opatrení proti šíreniu nákazy aj v postvakcinačnom období,“ uzatvárajú autori štúdie.

Najnovšie články