TEST: Zistite, v akom stave je podľa Freuda vaše mentálne zdravie! Výsledok vám napovie, ako vás vníma vaše okolie

KatkaR

To, ako konáme v určitých situáciách, ako sa správame k svojim známym, akým spôsobom odpovedáme na ich otázky a ako sa rozhodujeme za rôznych okolností, vypovedá čo-to o našej osobnosti, povahe a charakterových vlastnostiach. Niekedy môže byť základom našich reakcií vnútorný konflikt, ktorý môže vyústiť napríklad do neurózy či iných vážnejších problémov.

Freud, známy rakúsky psychiater a neurológ, veril, že neuróza je v podstate konflikt medzi inštinktmi človeka a normami, ktoré uznáva spoločnosť a prejavuje sa úzkosťou, nízkou sebaúctou a pocitmi neistoty. Prinášame vám krátky test, ktorého vyhodnotením môžete zistiť, ako ste na tom so svojím psychickým zdravím i vy.

pinterest.com

#1 Zavolá vám priateľka, ktorú ste dlhšiu dobu nevideli a navrhne, aby ste si vyrazili do príjemnej reštaurácie a porozprávali si najnovšie klebety. Vy však máte vo vrecku posledné drobné. Čo urobíte?

A. Odpoviem, že sa môžeme stretnúť, ale musíme vybrať finančne dostupnejšie miesto – nemám peniaze nazvyš. Okrem toho, stretnutie predsa navrhla ona.

B. Súhlasím – nemôžem predsa priznať, že mám menej peňazí než ona. Síce sme sa dlho nevideli, no nechcem sa pred ňou strápniť.

C. Luxusná reštaurácia, prečo nie? Aspoň sa dobre zabavíme. Najdôležitejšie je presunúť platenie včas na priateľku. Najskôr by som si však mala spomenúť na jej meno.

#2 Idete po ulici a začujete, ako sa ľudia nahlas zasmiali. Čo vám napadne ako prvé?

A. Pravdepodobne niekto z partie povedal nejaký vtip a ostatní ho ocenili hlučným smiechom – všetci sa skvele bavia. Tiež by som sa už mala stretnúť so svojimi priateľmi.

B. Určite sa smejú na mne! Ale prečo? Je to kvôli tomu novému svetru? Asi som si ho nemala kupovať.

C. Chvíľku ich budem počúvať a možno sa zapojím do vtipnej konverzácie. Koniec koncov, môžu to byť milí ľudia a možno získam nových priateľov.

#3 Museli ste si ísť vybaviť nejaké veci a dom ste nechali prázdny. Na čo myslíte väčšinu času?

A. No predsa na veci, ktoré musím vybaviť a stihnúť – kam mám ešte ísť? Čo mám kúpiť?

B. Vypla som žehličku? Čo keď som nezamkla vchodové dvere? Musím sa vrátiť skôr než sa niečo stane!

C. Myslím na to, aký je svet krásny. Obdivujem okolitú prírodu a užívam si každý moment.

#4 Nešťastnou náhodou sa vám podarí obliať sa horúcou kávou, a to rovno v MHD, cestou domov z práce, pred všetkými prítomnými. Ako sa zachováte?

A. Zachovám pokoj – okolo mňa sú predsa normálni, milí ľudia, ktorí sú rovnakí ako ja. Určite to pochopia. Rozliata káva ma nemôže nijako rozhodiť.

B. To snáď nie, každý to videl, všetci sa na mňa pozerajú! Asi sa od hanby prepadnem pod zem! Už nikdy nebudem piť kávu!

C. Super, aj tak si potrebujem kúpiť nové džínsy. A tieto si pre istotu nechám, možno nimi niekedy budem chcieť upútať pozornosť.

#5 Priateľ, ktorý sa vám už dlhšiu dobu páči, vás pozve na rande. Aká je vaša reakcia?

A. Súhlasím. Je skvelé, že môžem stráviť čas s osobou, ktorá sa mi páči. Možno máme naozaj veľa spoločného a budeme skvelý pár.

B. Vzdám to a nikam nepôjdem. My sa k sebe predsa vôbec nehodíme, nezaslúžim si takého múdreho a navyše príťažlivého partnera. Musím si dať urobiť nový účes, venovať sa samovzdelávaniu, aspoň rok pravidelne športovať a trochu sa mu vyrovnať. Možno potom.

C. Skvelé! Všetko mi vychádza tak, ako má. Vidím, že tie nové džínsy zabrali.

Spočítajte si odpovede a prečítajte si vyhodnotenie

Najviac odpovedí A

pixabay.com

Máte stabilné sebavedomie i sebaúctu, ste pokojná a okolnosti, v ktorých sa ocitnete, posúdite vždy primerane. Čokoľvek sa vo vašom okolí stane, situáciu vždy riešite správne a s chladnou hlavou – zvážite všetky dostupné fakty, nájdete chýbajúce časti skladačky a odstránite problém.

Vaše okolie s vami nedokáže tak ľahko manipulovať – ste schopná chrániť sama seba a ísť si za cieľmi, ktoré ste si stanovili. Pokračujte vo svojej stratégii, konajte tu a teraz, dôverujte sama sebe a choďte si za svojím – uspejete!

Najviac odpovedí B

pixabay.com

V poslednej dobe sa necítite úplne sama sebou. Existujú myšlienky, ktoré vás trápia a niekedy kladiete záujmy ostatných ľudí pred tie svoje. Možno by ste sa mali na chvíľku pozastaviť a zamyslieť sa – čo vlastne chcete? Čo by vás urobilo skutočne šťastnou?

Ak váš často prepadnú pocity úzkosti, únava alebo pochybnosti pri rozhodovaní, možno by ste mali kontaktovať psychológa a vyrozprávať sa mu, povedať mu o svojich myšlienkach a pocitoch. Pomôže vám usporiadať si ich, nezamýšľať sa nad vecami, ktoré nemôžete zmeniť, tešiť sa z maličkostí a užívať si život. Veď je predsa taký krásny!

Najviac odpovedí C

pixabay.com

S vašou sebaúctou je všetko v najlepšom poriadku – ste schopná chrániť svoje záujmy a priority a jednoducho si užívať život! Veríte sebe a celému svetu. Dokážete myslieť nekonvenčne, nájsť pozitívum v každej situácii a smiať sa i sama na sebe.

Vaša otvorenosť novým veciam a milá zvedavosť vám môže pomôcť dosiahnuť to, čo si zaumienite. Stanovte si ciele a pokračujte v tom, čo robíte!

Pozri aj: Expert známej značkovej obuvi vám poradí, ako sa máte starať o svoje obľúbené kúsky tak, aby prežili aj tie najhoršie mrazy. Vďaka týmto tipom budú vyzerať ako nové

zdroj: babskeveci.sk (Katuš), adme.ru

Najnovšie články