Jednoduché spôsoby, ako si v horúčavách udržíte chlad aj bez klimatizácie. Vyskúšajte týchto 10 tipov podľa vedy

Lucia Mužlová

Klimatizácia je finančne náročná a ľad na krku sa veľmi rýchlo roztopí. Čo všetko sa však dá ešte spraviť, aby sme sa v lete schladili? V skutočnosti je toho celkom dosť. Aj najteplejšie mesiace sa dajú prežiť v príjemných teplotách, pokiaľ viete, ako si svoju domácnosť zabezpečiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Samozrejme, že si môžete nakúpiť zásobu nanukov alebo zvažovať sťahovanie do Grónska. Zhadzovanie jednotlivých kusov oblečenia, tiež urobí svoje kúzlo, avšak sú tu aj lepšie spôsoby schladzovania, o ktorých si dnes povieme.

Žalúzie a závesy

Unsplash

Znie to zjavne, no pravda je taká, že nie každému to napadne. Žalúzie a závesy sú však veľmi dôležitými faktormi pri ochladzovaní vášho domova. Až 30% tepla, ktoré sa vám v domácnosti kumuluje, prichádza cez okná. Aby plnili funkciu vetrania a nie skleníka, je nutné neprepúšťať cez ne slnko. Červené, oranžové, žlté či biele závesy vám odrazia najviac tepla.

Dvere

Unsplash

Je logické, že treba mať dvere otvorené, aby vám cez miestnosti prešiel čo najsilnejší prievan. Dôležité je však dbať aj na to, aby ste mali zavreté izby, v ktorých sa nenachádzate. Takto sústredíte príjemný vánok len do miestností, pre ktoré je dôležitý.

Ventilátor a ľad

Unsplash

I keď ventilátor odvedie slušnú časť roboty, stále nie je dokonalý. Namiesto toho, aby ste si po izbe iba rozfukovali teplý vzduch, skúste pred ventilátor umiestniť napríklad misku s ľadom. Takto bude vrtuľa do izby vháňať chlad a výsledný efekt bude určite príjemnejší.

Rozhoďte siete

Unsplash

Aj s ventilátormi sa dá narábať múdro. Vytvorte si z nich sieť. Namiesto toho, aby ste ich mali niekoľko v jednej miestnosti, umiestnite jeden ku dverám, ktorý bude rozfukovať studený vzduch a ďalší k oknu, ktorý vás bude naopak zbavovať horúceho vzduchu.

Elektronika

Unsplash

Zapnutá elektronika produkuje teplo. Najnižšie teploty tak docielite, keď necháte všetky spotrebiče odpočívať. Keď je teplo, nenechávajte zbytočne zapnutý počítač, nezapínajte umývačku riadu či nemajte len tak zapnutý televízor.

Okná

Unsplash

Tak ako na dvere, aj na okná si treba dávať pozor. Ak budete vetrať cez deň, veľa toho nevyriešite. Naopak, pokiaľ budete vetrať v noci, kedy je vzduch vonku chladnejší, rozhodne docielite lepší efekt.

Stropné ventilátory

Unsplash

Ak máte ventilátor na strope, polovicu vojny ste už vyhrali. Dôležité je však dbať na to, aby vám sa váš ventilátor krútil do proti smeru hodinových ručičiek. Takto zbytočne nevíri horúci vzduch po miestnosti, ale dvíha teplý vzduch k stropu.

Voda

Unsplash

Aby ste boli dostatočne hydratovaní, mali by ste vypiť minimálne dva litre vody denne. Nič nepokazíte tým, ak jej vypijete aj viac, avšak v týchto prípadoch si treba dávať pozor na príjem minerálov. Čím viac vody vypijete, tým viac sa ich z tela odplaví.
Vodu však môžete využiť aj iným spôsobom. Dajte si ju do rozprašovača a občas sa ňou pokropte. Môžete využiť aj produkty z mrazničky, ktoré si môžete prikladať na krk, čelo či slabiny.

Obliečky

Unsplash

V lete môže byť zaspávanie poriadna výzva. Pokiaľ sa vám večer nedá v dôsledku vysokých teplôt zaspať, riešenie je jednoduché. Vložte na pár minút svoje posteľnú bielizeň do mrazničky, čo vám pri zaspávaní zabezpečí príjemný, chladivý efekt. Rovnaký postup môžete voliť aj v prípade oblečenia.

Rastliny

Unsplash

Dôležitým faktorom sú aj rastliny. Mnoho rastlín, ako napríklad kaktusy alebo dokonca aj ananásy, získavajú viac vody zo vzduchu, ako z toho, že ich polievate. To znamená, že dokážu odvádzať zo vzduchu vlhkosť, a tak udržať nižšiu teplotu.

A ak sa vám nijaký z týchto spôsobov neosvedčí, môžete opäť začať zvažovať život v Grónsku.

Pozri aj: Na ťažbu už neslúžia, namiesto toho sú rajom turistov. 15 zatopených lomov a štrkovísk z rôznych kútov Slovenska, ktoré môžete cez leto navštíviťň

iflscience.com