Čína už druhý deň po sebe nehlási žiadnych nakazených. Lekár z Wu-chanu tvrdí, že je to manipulácia

TASR

Foto: TASR/AP

Čína v piatok už druhý deň za sebou nehlásila žiadne nové domáce prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Opäť však stúpol počet infikovaných osôb, ktoré prišli do krajiny zo zahraničia. Informovala o tom agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

V Číne došlo takisto k výraznému zníženiu počtu úmrtí – podľa údajov Národnej zdravotníckej komisie (NHC) pribudli len tri ďalšie smrteľné obete. Ide o najnižší denný nárast v počte úmrtí odkedy ich NHC začala v januári zverejňovať. Počet úmrtí v Číne (3248) vo štvrtok prevýšilo Taliansko, kde na ochorenie Covid-19 zomrelo už 3405 osôb.

Lekár z Wu-chanu tvrdí, že ide o manipuláciu

Počet pacientov s novým koronavírusom v meste Wu-chan, ohnisku nákazy v Číne, zmanipulovali počas minulotýždňovej návštevy prezidenta Si Ťin-pchinga, povedal vo štvrtok miestny lekár pre japonskú tlačovú agentúru Kjódó. Množstvo pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom náhle predčasne prepustili z karantény a časť testov prerušili, uviedol lekár.

Čínske zdravotnícke úrady vo štvrtok hlásili, že vo Wu-chane nezaznamenali žiadne nové prípady nákazy koronavírusom – mesto teda nezistilo žiadne prípady miestneho prenosu prvýkrát od konca vlaňajška, keď tam táto epidémia vypukla. Avšak lekár, ktorý pracuje v karanténnom zariadení vo Wu-chane, uviedol, že údajom vlády „sa nedá dôverovať“.

Chcú ukazovať klamlivé úspechy

Foto: TASR/AP

Počet pacientov, v súčasnosti podstupujúcich liečbu, sa zámerne znižuje v snahe ukázať úspech vlády prezidenta Si Ťin-pchinga v boji s epidémiou, vyhlásil lekár. Tento lekár – štyridsiatnik, ktorý je okrem iného zodpovedný za určovanie, či má byť pacient prepustený z nemocnice, vyjadril silné obavy, že ak sa bude pravda ďalej pred verejnosťou skrývať, môže nastať ďalšia, nová epidémia.

Predpisy čínskej Národnej zdravotníckej komisie stanovujú, že pacienti musia mať negatívny test na koronavírus dvakrát a vyšetrenie počítačovou tomografiou musí u nich vylúčiť zápal pľúc, až potom ich môžu prepustiť. Podľa tohto lekára však v čase návštevy Si Ťin-pchinga pacientov prepustili z karantény, hoci stále mali príznaky zápalu pľúc – stalo sa tak na želanie „špecialistu“ z úradu pre kontrolu a prevenciu epidemických chorôb.

Pacientov hromadne prepúšťajú

Foto: TASR/AP

Odvtedy sa kritériá pre prepúšťanie pacientov uvoľnili a „začalo sa hromadné prepúšťanie nakazených ľudí“, dodal lekár. A takisto pohovory s pacientmi s príznakmi choroby, napríklad s horúčkou, boli zjednodušené a skrátené.

Navyše, prestali sa robiť krvné testy na zistenie protilátok, ktoré sa tvoria v tele človeka počas nákazy. Výsledkom bolo, že „pacientov s podozrením na koronavírus a pľúcne ochorenie prepustili späť do spoločnosti“, opísal situáciu lekár.

Foto: TASR/AP

Si Ťin-pching navštívil stredočínske mesto Wu-chan 10. marca, prvýkrát od vypuknutia nákazy, čím sa zdôraznili úspechy vládnych opatrení na zastavenie epidémie a prevenciu voči nej.

Podľa čínskej Národnej zdravotníckej komisie z nemocníc v provincii Chu-pej, ktorej hlavným mestom je Wu-chan, prepustili takmer 58.000 ľudí. Od polovice marca sa drží počet nových infekcií vo Wu-chane pod 12 prípadmi denne, napísala agentúra Kjódó.