Na trón čakal dlhé roky, navštívil aj Slovensko. Kráľ Karol dnes oslavuje 75 rokov a toto ste o ňom možno nevedeli

TASR

Foto: profimedia

Karol III. sa britským kráľom stal po smrti svojej matky kráľovnej Alžbety II. 8. septembra 2022, slávnostne korunovaný bol 6. mája 2023. V utorok 14. novembra má britský kráľ Karol III. 75 rokov. Narodil sa ako Charles Philip Arthur George 14. novembra 1948 v Buckinghamskom paláci v Londýne ako prvé dieťa princeznej Elizabeth a princa Philipa, vojvodu z Edinburghu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Princezná Elizabeth sa 6. februára 1952, teda v deň smrti svojho otca Juraja VI., stala kráľovnou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ďalších štátov Spoločenstva národov (Commonwealthu). Za kráľovnú Alžbetu II. ju korunovali 2. júna 1953, čím sa princ Charles stal následníkom britského trónu.

Svadba s Dianou bola udalosť

Po súkromnom vzdelávaní v Buckinghamskom paláci a školách v Londýne, Berkshire a Škótsku nastúpil v roku 1967 na Trinity College v Cambridgei. Štúdium archeológie a antropológie po čase vymenil za históriu. V roku 1970 získal bakalársky titul. Jeden semester strávil aj na Aberystwyth University, kde sa učil waleský jazyk v rámci prípravy na uvedenie do úradu princa z Walesu 1. júla 1969 na hrade Caernarfon. V súlade s tradíciou potom absolvoval v rokoch 1971 – 1976 vojenskú službu v letectve a námorníctve.

Foto: Instagram (theroyalfamily)

Celosvetovou mediálnou udalosťou bola jeho svadba s lady Dianou Frances Spencerovou. V priamom prenose ju vysielala televízia a sledovalo ju viac ako 750 miliónov ľudí po celom svete. Manželka princa Charlesa po obrade 29. júla 1981 prijala titul princezná z Walesu. Ich manželstvo sa 28. augusta 1996 skončilo rozvodom.

Druhá svadba s Kamilou

Páru sa narodili dvaja synovia. Prvorodený William Arthur Philip Louis, známy ako princ William, prišiel na svet 21. júna 1982. Druhý syn Henry Charles Albert David, známy ako princ Harry, sa narodil 15. septembra 1984. Princezná Diana zomrela na následky tragickej autonehody v Paríži 31. augusta 1997.

Po druhýkrát sa princ Charles oženil na hrade Windsor 9. apríla 2005 s Camillou Parkerovou Bowlesovou. Dvojica mala už pred svadbou dlhoročný vzťah. Po prvýkrát sa stretli na zápase konského póla ešte v roku 1970. Jednoduchý civilný obrad bol neverejný a Charlesova druhá manželka získala sobášom titul vojvodkyňa z Cornwallu.

Najdlhšie slúžiacim následníkom trónu

Najnovšie články