Toto je konečná suma, ktorú zaplatí väčšina z nás za veľkonočný nákup: Pozrite si veľký prehľad cien potravín

SITA

Foto: unsplash

Za veľkonočný nákup potravín si tento rok priplatíme zhruba 10 percent. Tempo rastu cien potravín sa vo februári výrazne zrýchlilo. Dôvodom majú byť rastúce ceny agrokomodít a energií vo svete a zvyšovanie nákladov na prepravu.

Informovala o tom analytička 365.bank Jana Glasová v tlačovej správe. Vajíčka nás tento rok podľa analytikov budú stáť o 16 percent viac ako v roku 2021, no za údené bravčové mäso si priplatíme len mierne, a to o 3 percentá viac. Šunka, klobása a saláma nás vychádza o 5 až 6 percent drahšie ako pred minuloročnými sviatkami.

Klasické potraviny, ktoré zvykneme kupovať

„Zostavili sme veľkonočný nákup vybraných potravín, ktoré zvykneme nakupovať pred sviatkami. Do nákupu sme zaradili pečivo, ovocie, zeleninu, mäso, mliečne výrobky, suroviny potrebné na pečenie aj klasické veľkonočné potraviny ako sú vajíčka či údené mäso. Dnes za uvedený nákup potravín zaplatíme zhruba 76 eur, vlani nás ale tento istý nákup vyšiel len necelých 69 eur. Tento rok si teda za veľkonočný nákup priplatíme 7 eur, teda približne 10 percent oproti vlaňajšku,“ uviedla Glasová.

FOTO TASR – Jakub Kotian

Na základe údajov Štatistického úradu SR za február 2022 zostavili analytici cenovú hitparádu základných potravín, ktoré porovnali s rovnakým obdobím v roku 2021. Najvýraznejší medziročný rast zaznamenal petržlen, ktorý je o 55 percent drahší ako minulý rok a uhorky, ktorých cena stúpla o takmer 50 percent. Cenový rast v rozmedzí 20 až 30 percent dosiahli ešte viaceré druhy zeleniny, ako zemiaky, paradajky, paprika, mrkva, zeler a kapusta.

Rastú aj ceny oleja

Okrem zeleniny sa medzi potravinami s najvyšším cenovým rastom nachádzajú rastlinné oleje, múka a pečivo a mliečne výrobky. Rastlinný olej bol vo februári medziročne drahší o 31 percent. Za klasické biele rožky dnes zaplatíme o 30 percent viac ako v roku 2021 a pšeničná múka je drahšia o štvrtinu. Chlieb nás vychádza približne o 14 percent viac ako pred rokom.

V rámci mliečnych výrobkov najviac zdraželo maslo, a to o 28 percent. Výrazne drahšie sú aj ďalšie mliečne výrobky ako mlieko, bryndza, smotana aj tvrdé syry si pripisujú zhruba 15 percent. Pomerne drahou potravinou je mäso. Hovädzie mäso je medziročne drahšie o 10 až 20 percent, viac než desatinu si priplácame za kuracie mäso.

Ušetriť môžete na bravčovom mäse

Ušetriť však podľa analytikov dokážeme pri bravčovom mäse, ktoré je lacnejšie ako pred rokom, a to o 3 až 6 percent. Menej ako v roku 2021 nás vychádzajú ešte jablká, a to zhruba o 6 percent menej.

Foto: unsplash

„Očakávame, že ceny potravín budú v najbližších mesiacoch naďalej rásť silným tempom nad 10 percent a prispievať k tomu bude aj vojnový konflikt na Ukrajine. Ten ovplyvňuje zdražovanie potravín dvoma spôsobmi. Prvým z nich je zdražovanie energií a benzínu, čo sa následne premieta aj do cien potravín.

Druhým spôsobom je priame zvyšovanie cien obilnín a rastlinných olejov, keďže Ukrajina aj Rusko patria medzi najväčších svetových producentov týchto komodít. Ceny pšenice, kukurice aj olejov na svetovom trhu v súčasnosti prudko rastú. Môžeme teda očakávať, že ich ceny pôjdu ešte nahor aj v našich obchodoch,“ uzavrela Glasová.

1
Komentovať