Najmladšia fínska premiérka chce pre všetkých zaviesť 4-dňový pracovný týždeň, ľudia majú pracovať len 6 hodín denne

Kristína Hagarová

Foto: Instagram (sannamarin)

Koľkí ľudia by si nepriali byť viac času doma a menej v práci? Asi nenájdete ani jedného človeka, ktorý by nechcel pracovať menej. Fínsko bude možno jednou z prvých krajín, ktorá bude mať štvordňový pracovný týždeň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Daily Mail, nová fínska premiérka, 34-ročná Sanna Marin vyzvala na zavedenie flexibilného pracovného času v krajine, ktorý by zahŕňal štvordňový pracovný týždeň a šesťhodinový pracovný deň. Sanna Marin je druhou najmladšou hlavou štátu vo svete a povedala, že umožní pracovníkom tráviť viac času so svojimi rodinami.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sanna Marin (@sannamarin),

Fínska premiérka je tiež matkou jedného dieťaťa a vedie koalíciu so štyrmi ďalšími stranami, ktoré vedú ženy, z ktorých tri sú mladšie ako 35 rokov. „Verím, že ľudia si zaslúžia tráviť viac času so svojimi rodinami, blízkymi alebo sa venovať koníčkom či iným aspektom života, ako je napríklad kultúra. Toto by mohol byť pre nás ďalší krok,“ povedala. Predtým, než sa stala premiérkou, zastávala funkciu ministerky dopravy Fínska. Už vtedy zastávala kratšie pracovné týždne, aby sa zlepšili vzťahy a produktivita zamestnancov. V súčasnosti je vo Fínsku zavedený osemhodinový pracovný deň a päťdňový pracovný týždeň.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sanna Marin (@sannamarin),

Návrh s nadšením privítal minister školstva Li Anderson„Je dôležité umožniť fínskym občanom pracovať menej. Nejde o to vládnuť ženským štýlom, ale ponúknuť pomoc a dodržať sľuby voličom.“ V susednom Švédsku v roku 2015 skúšali zaviesť šesťdňový pracovný týždeň a výsledky ukázali, že zamestnanci boli šťastnejší, bohatší a produktívnejší. Privítali by ste takýto pracovný týždeň aj vy?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sanna Marin (@sannamarin),

AKTUALIZÁCIA:

Podľa najnovších informácii je správa z dňa 7.1.2020 nepravdivá. Samotnú premiérku Sannu Marin prekvapili správy, ktoré médiá uverejnili a týkali sa 4-dňového pracovného týždňa. Fínska vláda ešte včera vo večerných hodinách zdieľala status, v ktorom uviedla informácie na pravú mieru.

Myšlienku síce premiérka krátko spomenula ešte v auguste, no do programu vlády sa zatiaľ nedostala. Sanna Marin však stále trvá na tom, že ľudia si zaslúžia viac času, ktorý by mohli aktívne stráviť so svojimi rodinami, 4-dňový pracovný týždeň pre obyvateľov Fínska je ale zatiaľ v nedohľadne.