Rodič, ktorý nepošle dieťa do škôlky alebo školy pre obavu z nakazenia sa koronavírusom, nebude mať nárok na pandemické ošetrovné (OČR). Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu parlament posunul do druhého čítania.
Rodič však bude mať aj naďalej nárok na pandemické ošetrovné, ak počas trvania krízovej situácie budú predškolské zariadenia, školy alebo konkrétne triedy uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu. Parlament sa návrhom novely zákona zaoberá v skrátenom legislatívnom konaní. Návrhom novely zákona sa má tiež zmeniť systém overovania podmienok nároku na pandemické ošetrovné.
Zmeny v legislatíve
Príslušný okresný úrad má po novom poskytovať informácie Sociálnej poisťovni len o deťoch, ktoré sa nezúčastňujú výchovno-vzdelávacieho procesu. Podľa platnej legislatívy úrad nahlasuje Sociálnej poisťovni informácie o deťoch, ktoré sa na ňom zúčastňujú. „Detí, ktoré sa nezúčastňujú vzdelávania, bude menšie množstvo a z tohto dôvodu to pre dotknuté subjekty (napr. školy) bude predstavovať nižšiu administratívnu záťaž,“ zdôvodnil rezort práce a sociálnych vecí.
Novinky aj v prevádzke vozidiel
Poslanci posunuli do druhého čítania aj návrh novely zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorej cieľom je pomôcť predajcom automobilov vyrovnať sa s dopadmi koronakrízy na ich podnikanie. Legislatíva obsahuje dve podporné opatrenia, ktoré umožnia predávať vozidlá ukončenej série dlhšie časové obdobie a v roku 2021 povolia tzv. dopredaj vozidiel väčšiemu počtu vozidiel. Predajcovia totiž majú pre viac ako mesiac zatvorené predajne, ako aj pokles celkových predajov, na skladoch približne 1 000 vozidiel, ktoré nestíhajú v termíne zaregistrovať.
Zvýšenie stability finančného systému
To by mohlo viesť k tomu, že by museli vozidlá zaregistrovať na seba a predávať ich ako ojazdené, alebo ich vyviezť do tretích krajín, čo by im spôsobilo reálne škody. Takisto predajcom zostanú na skladoch vozidlá, ktoré by nebolo možné dopredať z dôvodu, že v roku 2021 vychádza kvantitatívne obmedzenie z predaných vozidiel v roku 2020. V druhom čítaní budú poslanci na nasledujúcej schôdzi rokovať aj o návrhu novely zákona o bankách. Stabilita finančného systému na Slovensku by sa mala zvýšiť.
Národná banka Slovenska bude môcť ukladať bankám kapitálový vankúš na krytie systémového rizika v závislosti od vymedzených typov expozícií. Zmenia sa tiež pravidlá na výpočet kapitálových požiadaviek na úrovni tzv. druhého piliera. Požiadavky na kapitál vyplývajú z eurosmernice a ministerstvo financií uviedlo, že neočakáva výrazné dopady na banky na Slovensku. Avšak pripustilo, že zavedenie nových pravidiel si môže vyžiadať náklady na dodatočný kapitál zo strany niektorých bánk.
Nahlásiť chybu v článku