Svojim deťom by ste toto nikdy nemali hovoriť. Podľa odborníkov ich ochránite pred psychickými problémami

Gabriela Kinčoková

Foto: Picryl

Počúvať reči o tom, že máte pár kíl navyše je veľmi nepríjemné bez ohľadu na to v akom veku ste. Najhorší pre takýchto ľudí je fakt, že im nepomáha ani samotná rodina. Podľa vedcov môže poučovanie detí o tom, ako vyzerajú, vážne ovplyvniť do dospelosti. Nie však v pozitívnom slova zmysle.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Super Mom Of Twins (@chasing_after_twins) on

V dnešnej dobe je veľmi ťažké byť dieťaťom alebo tínedžerom. Je známy fakt, že deti bez ohľadu na to, koľko majú rokov, dokážu byť veľmi kruté. Najčastejším terčom na školách sú deti, ktoré trpia obezitou alebo majú pár kíl navyše a nevyzerajú ako z titulky časopisov. Ak ste boli v detstve bacuľaté dieťa, potom viete, o čom hovoríme.

Psychické šikanovanie však môže vážne a negatívne ovplyvniť život dieťaťa počas dospelosti. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Pediatric Obesity je dokázané, že deti, ktoré počas svojho detstva trpeli vysmievaním sa a poukazovaním na svoju váhu, si do dospelosti nesú svoje kilá navyše ďalej a len ťažko sa im podarí schudnúť.

„Šikanovanie, ktoré je založené na váhe dotyčného dieťaťa by mohlo byť zrkadlom ich budúcnosti,“ povedala autorka štúdie Natasha Schvey pre scarymommy. „Táto štúdia ukazuje, že vysmievanie sa kvôli váhe môže spôsobiť zvýšenie váhy v priebehu času,“ dodala. Počas 15 rokov pozorovali výskumníci 100 detí a mladých dospievajúcich ľudí vo veku približne 12 rokov, ktorí mali rodičov s nadváhou alebo oni sami mali nadváhu.

Na začiatku štúdie sa detí pýtali či boli šikanované kvôli svojej váhe. Na túto otázku odpovedala „áno“ až 62%. Nasledovala štúdia, ktorá trvala 8,5 roka. Tí, ktorých v detstve šikanovali kvôli nadváhe po rokoch nabrali o 33% viac na váhe a dokonca o 91% viac tuku ako ich rovesníci. Z toho vyplýva, že aj dievča, ktoré má nadváhu len 3 kg a je šikanované za svoju váhu v budúcnosti môže doplatiť na šikanovanie od svojich spolužiakov. Môže to tak byť najmä preto, že deti, ktoré sú šikanované kvôli váhe, prechádzajú tzv. biochemickým stresom, čo vedie k zvýšeniu hladinu stresu – kortizolu. Tento hormón zvyšuje aj chuť do jedla.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by femmefiesta thinkmetime (@femmefiesta_thinkmetime) on

Samozrejme, netreba štúdiu na to, aby sme poukázali, že šikanovanie je zlé a treba ho zastaviť. Táto štúdia je len dôkazom toho, že šikanovanie nie je len nevinné posmievanie sa, ale naozaj môže radikálne ovplyvniť život človeka. Jediný, kto môže naozaj pomôcť a vyriešiť problém so šikanou sú rodičia a učitelia, ktorí musia o takýchto problémoch s deťmi hovoriť.

Najnovšie články