Neschudnete a ešte aj prídete o peniaze. 4 doplnky, ktoré sú úplne zbytočné, hovoria vedci

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Mnohé ženy chudnutie pred sviatkami absolútne neriešia, no keď príde do tuhého, vždy si poviete, že s tým začnete od nového roka. Ktoré prípravky vám však v chudnutí absolútne nepomôžu?

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál Science Alert informuje o niekoľkých produktoch, ktoré by mali urýchľovať chudnutie, v skutočnosti je to však úplne zbytočné vyhadzovanie peňazí.

Matcha zelený čaj v prášku

Matcha je zelený čaj vyrobený z listov rastliny Camellia sinensis alebo čajovníka, ale spracováva sa na zelený prášok a môže sa miešať do tekutín alebo jedla. Pred zberom listov sa rastlina umiestni do tieňa, čo zvyšuje obsah theanínu a kofeínu. V žiadnych štúdiách sa však neskúmal ich vplyv na chudnutie. V štúdiách uskutočňovaných mimo Japonska ľudia, ktorí konzumovali tento čaj, nestratili žiadnu váhu. Čiže, takýto čaj nemá s chudnutím žiadny súvis.

Foto: unsplash

Výživové doplnky z tropického ovocia

Garcinia cambogia je tropické ovocie, ktoré obsahuje veľké množstvo kyseliny hydroxycitrónovej, o ktorej sa tvrdí, že podporuje chudnutie. Avšak niektoré štúdie, ktoré boli prevádzané na zvieratách tvrdia, že táto kyselina interferuje s obvyklou produkciou mastných kyselín. Ak by sa to prenieslo na ľudí, teoreticky by to mohlo zrýchliť metabolizmus a chudnutie. Avšak, podľa výskumov to tak nie je. Vo výskume niekoľkých stoviek ľudí, z ktorých niektorí brali placebo a niektorí tieto výživové doplnky, sa neukázal žiadny rozdiel v úbytku váhy.

Foto: unsplash

Kofeínové doplnky

Kofeín má zvyšovať rýchlosť metabolizmu a teda urýchľovať chudnutie. Avšak, závisí to od dávky, čiže čím viac doplnkov kofeínu, tým vyššia rýchlosť metabolizmu. Najnižšia dávka kofeínu o 100 miligramoch, čo je množstvo jednej instantnej kávy, zvýšila rýchlosť metabolizmu o 9 kalórií za hodinu. Keď boli dospelým ľuďom s obezitou podávané tieto doplnky v dávke 8 miligramov na kilogram telesnej hmotnosti, došlo k nárastu rýchlosti metabolizmu o 16 percent po dobu jednej až troch hodín. Avšak, čo sa týka chudnutia, opäť nebol žiadny rozdiel v zmene chudnutia pri ľuďoch s placebom a s kofeínovými doplnkami. Čiže kofeín síce krátkodobo zrýchľuje metabolizmus, ale nezrýchľuje chudnutie.

Foto: unsplash

Alkalická minerálna voda

Alkalická voda a produkty, ktoré menia kyslosť či zásaditosť organizmu, sú taktiež vysoko propagované ako spôsob rýchlejšieho chudnutia. Zásaditejšie pH má pomáhať tráveniu a teda aj chudnutiu. Naše telo má však vlastné mechanizmy toho, aby si kontrolovalo svoje pH, ktoré musí byť v daných hodnotách, inak je to životu nebezpečné. Avšak, pitie minerálnych vôd alebo užívanie prášku z alkalických vôd chudnutie nepodporuje, pretože neexistujú žiadne vedecké dôkazy.