Niektorým Slovákom ešte neprišli vyplatené dávky. Sociálna poisťovňa uverejnila dôležité informácie

SITA

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

S výplatami dávok za marec poisťovňa nemešká, zo zákona má 60-dňovú lehotu na výplatu každej dávky, upozorňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder

Článok pokračuje pod videom ↓

Sociálna poisťovňa sa ohradzuje voči tvrdeniu, že mešká s výplatou marcových dávok pri ošetrovaní člena rodiny (OČR) a PN-iek.

„S výplatami dávok za marec nemešká, zo zákona má 60-dňovú lehotu na výplatu každej dávky. Ak pandemické dávky začali platiť od 12. marca, z uvedeného vyplýva, že Sociálna poisťovňa má termín na ich výplatu do 12. mája,“ uviedol v tlačovej správe hovorca poisťovne Peter Višváder. Poukazuje na to, že situácia v tomto období je zložitá aj v Sociálnej poisťovni.

Dávky sa snažia vyplatiť čo najskôr

Foto: TASR/AP

„Asi 25 percent jej pracovníkov je na dočasnej PN alebo s deťmi na OČR. Napriek tomu sa pracovníci Sociálnej poisťovne, ktorí si uvedomujú zložitú finančnú situáciu poistencov, snažia vyplatiť tieto dávky čo najskôr, ešte pred uvedeným termínom,“ tvrdí hovorca. V nadčasoch zamestnanci poisťovne pracujú aj cez víkendy, takisto pracovali cez Veľkú noc.

„Do dnešného dňa, teda na konci mesiaca, vyplatili z celkových prijatých asi 320-tisíc žiadostí (pandemických aj nepandemických) až 300-tisíc dávok,“ povedal Višváder. V priemernom mesiaci sa pritom vyplatí asi 190-tisíc dávok nemocenského poistenia. Sociálna poisťovňa tak vyplatila za apríl o 110-tisíc dávok viac ako v bežných mesiacoch. „Okrem dvoch hlavných termínov (15. a 27. deň v mesiaci) vyplácajú dávky jednotlivé pobočky častejšie, aj v týchto dňoch v mimoriadnych výplatných termínoch,“ uviedol hovorca poisťovne.

Sociálna poisťovňa prosí o porozumenie

Ak sa vyskytnú prípady, kedy dávka ešte nebola vyplatená, Sociálna poisťovňa prosí poistencov o porozumenie a ubezpečuje všetkých, že výplata bude zrealizovaná v najbližších dňoch. Sociálna poisťovňa má dostatok finančných prostriedkov na pokrytie ich žiadostí a ich oprávnené nároky budú uspokojené aj spätne v plnej výške.

„Súčasne však Sociálna poisťovňa upozorňuje na to, že má asi 20-tisíc žiadostí, kde neboli žiadosti/formuláre vyplnené správne a treba ich došetriť. Takisto je veľa žiadostí, ku ktorým žiadatelia neposlali čestné vyhlásenie, ktoré je zákonnou podmienkou pre výplatu a bez neho nie je možné dávku vyplatiť,“ tvrdí Višváder. Takéto prípady podľa neho musia pracovníci Sociálnej poisťovne manuálne došetrovať v osobnom kontakte so žiadateľom.