Naozaj to funguje, tvrdia odborníci. 16 tipov pre rodičov, ktorí chcú rýchlo a bez kriku vychovať svoje deti

Gabriela Kinčoková

Foto: unsplash

Každý rodič sa dostane do situácie kedy musí dieťa potrestať, čo sa nie vždy podarí podľa predstáv. Väčšine problémom sa dá vyhnúť, ak na deti použijete reverznú psychológiu. Že neviete, o čo ide a ako na to? Ako sa hovorí, zakázané ovocie chutí najlepšie. Ide o metódy, ktoré boli už dávnejšie používané. Vybrali sme pre vás zopár jednoduchých, ale efektívnych tipov, ktoré pomôžu rodičom vyrovnať sa s tvrdohlavosťou svojich detí. Stále je to však určitý typ manipulácie, preto používajte tieto metódy len raz za čas. 

Článok pokračuje pod videom ↓

View this post on Instagram

Merhaba, çocuklar. Bir geniş bir büyük «Merhaba» demek,  sonra bitirmeden sözümü yüzünüze bakıp gülere — kurnaz ve bahtiyar — kırpmak gözümü… Biz ne mükemmel dostlarız ki kelimesiz ve yazısız anlaşırız… Merhaba, çocuklar,  merhaba cümleten… ….#nazımhikmet . . . #dünyaçocukgünü #balıkesir #worldchildrenday #birdunyabircocuk #beniminsanlarım #fotografgram_tr #igbest #fotoğrafheryerde #turkey #kadrajimdan #objektifimden #nikond90 #photography #turkinstagram #ig_photo_life #objektifimden #kadrajim #aniyakala #gününfotosu #instlike #indtagood #children #goodnightworld #fotoğrafturkey #oantürkiye #turkinstagram #pic @instagra_turkiyem @anadolugram @anadolu @anadoludaninciler #potrait @turkshotss #turkishutter @kadrajimizdan @vizorturkiyem @vizorturkdream

A post shared by Tarık Yürük (@tarikyuruk) on

Typické príklady reverznej psychológie, ktoré rodičia sami vyskúšali

 • Otec si naloží na tanier zeleninu, ale deťom ju nedá. Keď ho deti samé požiadali, aby im tiež dal na tanier zeleninu povedal, že je to strava pre dospelých, ale ak chcú, môže im dať tiež. Jeho deti teda milovali zeleninu omnoho viac. Že je to nemožné?
 • Chlapec bol počas svojho detstva za zlé správanie potrestaný tak, že mu rodičia nedali k večeri šalát. Keď potom mali šalát na obed v škole, nevedel sa ho dojesť. To isté sa stalo aj dievčaťu, ktorému za zlé správanie rodičia nedovolil čítať knihy. Dievča neskôr knihy veľmi milovalo.
 • Matka dovolila svojmu synovi jesť sladkosti pred obedom, ale mohol jesť len tie, ktoré mu veľmi nechutili. Neskôr sám pochopil, že sladkosti sa pred obedom jesť nemajú už ich nevyžadoval.
 • Žena dovolila svojim deťom jesť a robiť dvakrát do roka čokoľvek, čo chceli. Zvyčajne to skončilo jedením nezdravých potravín a veľakrát to skončilo bohužiaľ zvracaním. Teraz sa dokážu viac ovládať a vedia, že veľa sladkostí detskému brušku škodí.
 • Deti nechcú ráno vstávať, to vie hádam každý. Matka povedala svojmu synovi, aby sa obliekol a hral sa v posteli, že spí. A keď príde domov otec bude prekvapený, že chlapec spí oblečený. S odstupom času si chlapec uvedomil, že rodičia ho chceli naučiť pripraviť sa do školy bez toho aby, sa hádali.
 • Otec vyhlásil pre svoje deti súťaž, kto roztriedi najviac bieleho prádla ten vyhrá. Vďaka tejto hre deti pomáhali svojim rodičom pri domácich prácach.
 • Chlapec veľmi nerád upratoval svoje hračky po hre, no bol veľmi súťaživý. Matka mu preto povedala, aby najskôr čo najrýchlejšie upratal najskôr červené hračky potom modré a nakoniec zelené. Všetko po sebe krásne upratal.
 • Matka naučila svojho syna po španielsky tak, že mu tvrdila, že jeho brat je v tom oveľa lepší.

 • Ak vaše deti nechcú upratovať, choďte na nich metódou, že upratovať hračky je činnosť, ktorú majú zakázané robiť. Deti sa budú chcieť ukázať a preto tie hračky upracú priamo pred vašimi očami rýchlosťou svetla.
 • Rodičia zakázali svojmu synovi čítať knihu, čo bola položená na poličke. Mohol si ju prečítať len v prípade, že sa bude správať slušne. Raz keď zostal doma sám sa rozhodol túto knihu prečítať. Bola to kniha o histórii Číny.
 • Chlapec bol v detstve veľmi impulzívny a vždy na ulici od svojej matky utekal. Povedala mu, že musí ju držať za ruku, aby ju neukradli. Chlapec tak cítil zodpovednosť a už viac neutekal.
 • Ak vaše dieťa v noci nechce ísť spať, dajte mu na výber. Spýtajte sa ho či chce ísť radšej upratať hračky alebo ísť spať. Dieťa sa bude cítiť dôležito, že ste mu dali na výber.
 • Keď otec chcel aby mu syn pomohol s prácami okolo domu, nikdy mu nepovedal, že má pokosiť trávnik. Vždy mu dal na výber. Syn na tento trik neprišiel 20 rokov. Teraz ho aplikuje na svojich študentoch.
 • Ak sa vám stáva, že vaše dieťa skoro ráno nabehne do vašej izby a skáče po posteli a vám sa nedarí ho poslať preč, povedzte mu aby zistil, ktorá jeho noha beží rýchlejšie. Získate tak nejaké tie minúty na prebudenie navyše.
 • Matka naučila svojho syna chodiť na nočník práve tak, že mu povedala, že do plienky cikajú len malý chlapci. On povedal, že už nie je malý a naučil sa chodiť na nočník.

Je veľmi zaujímavé ako reverzná psychológia dokáže fungovať na deti. Samozrejme nemá sa používať veľmi často. Môže sa stať, že bude mať úplne opačný účinok. Preto sa snažte svoje deti najmä učiť sa na vlastných chybách a čo najlepšie.

Pozri aj: Muži stresujú svoje manželky viac ako deti, hovoria vedci. Poznáme dôvod a ten je naozaj závažný

Gabriela, adme.ru