Muži stresujú svoje manželky viac ako deti, hovoria vedci. Poznáme dôvod a ten je naozaj závažný

Gabriela Kinčoková

Manželstvo je síce krásny vzťah medzi mužom a ženou, no sú chvíle kedy prináša viac trápenia ako by malo. Podľa jednej nedávno robenej štúdie sa zistilo, že ženy ktoré majú manžela a deti sú viac vystavované stresu ako ženy bez manžela. Podľa tejto štúdie až 46% žien tvrdí, že deti im spôsobujú menej stresu než manželia. Nerátajú do toho však podvádzanie či násilie. Toto sú 3 najčastejšie odpovede zúčastnených žien.

Článok pokračuje pod videom ↓

#1 Manžel sa správa ako dieťa

Je vedecky dokázané, že muži sa správajú ako deti až do veku 43 rokov. Nie je to dokázané len ich prístupom k určitým vážnym veciam, ale taktiež aj vzťahom k svojim deťom. 7-ročné dieťa dá zabrať nervom každej ženy, no 43-ročný chlap, ktorý sa správa ako dieťa potrápi ženu omnoho viac. Muži sa zvyknú so svojimi deťmi viac hrať a blázniť sa s nimi, preto sú očami detí vnímaní ako priatelia, ktorí dovolia všetko. Naopak matky musia viac dávať pozor na výchovu, rutinu, disciplínu, zdravie a vzdelanie. Oveľa viac deťom zakazujú a sú mnohokrát prísnejšie. To potom spôsobuje mnohé problémy a vedie to k problémom medzi rodičmi.

Ako to vyriešiť ?

V tomto prípade je najlepšie, keď sa rodičia dohodnú na tom, že budú držať za jeden povraz. Keď jeden rodič niečo zakáže, je dôležité, aby ho ten druhý podporil a nespochybňoval jeho autoritu. Veľmi dôležité je aj si pomáhať pri vybavovaní napríklad návštevy u lekára a podobne. Muž by mal žene čo najviac pomôcť a zobrať zátaž aj na seba a rozdeliť povinnosti. Matky by mali byť menej napäté a nehľadať chyby na deťom či manželovi.

#2 Žena musí robiť všetko

Mnoho žien z prieskumu sa najviac sťažovalo, že sú samé na domáce práce. Do domácich prác však nerátali len umývanie riadu či navarenie večere. Do domácich prác patria aj veľké nákupy, platenie účtov či plánovanie rozpočtu. Tieto aktivity sú veľmi dôležité nato, aby rodina fungovala. Plnenie týchto domácich prác dá človeku omnoho viac stresu ako kancelárska práca. Preto je dobré keď si manželia domáce práce rozdelia.

Ako to vyriešiť?

Najjednoduchšie čo môžete spraviť je si práce rozdeliť. Veď predsa domácnosť nepatrí len jednej osobe. Na to aby fungovala rodina a domácnosť nemôže byť človek sám. Rozdelenie si manželských povinností je jednou z najzaručenejších možností ako dosiahnuť šťastné manželstvo. Veľmi dôležité je aj pochváliť a oceniť prácu toho druhého.

#3 Žena trpí pocitom viny a nemá žiadny voľný čas

Keď sa pozrieme na všetky činnosti, ktoré musí žena urobiť počas dňa, týždňa a mesiaca vyjde z toho jedno a teda to, že žene nezostane žiadny voľný čas najmä, ak do toho prirátame, že chodí ešte do práce. Unavená po práci sa musí venovať ešte deťom, manželovi a preto sa môže stať, že občas spraví nejakú chybu. Vtedy prichádza pocit viny. S pocitom viny prichádza aj stres. „Keďže som na všetko sama a môj manžel mi nepomáha keď sa niečo pokazí mám veľký pocit viny,“ povedala jedna z opýtaných.

Ako to vyriešiť?

Aby žena nemala pocit, že niečo pokazila a nebola v strese, je dôležité aby chlap občas neprebral len zodpovednosť za domáce práce či financie ale rovnako zodpovednosť za celú rodinu. To žene pomôže s upokojiť a oddýchnúť si od všetkého stresu. Existujú predsa dvaja dospelí manželia, nie len jedna žena.

Samozrejme vo väčšine prípadov sú ženy osoby, ktoré ťahajú rodinu ako celok. Je však veľmi dôležité deliť sa s partnerom či manželom o domáce povinnosti a práce. Stres totiž v konečnom dôsledku môže viesť k samotnému rozvodu a tiež k mnohým chorobám.

Pozri aj: Celá mamina! Nové roztomilé fotky princa Louisa sú jasným dôkazom toho, že sa viac podobá na Kate

Gabriela, brightside.me