Nie, nový koronavírus nie je ako chrípka. Vedci zistili, aké sú základné rozdiely

Hyriaková Kristína , TASR

Foto: CDC/Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS

Bolesti celého tela, bolesti hrdla, horúčka. Toto všetko znie ako príznaky prechladnutia či obyčajnej chrípky. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že toto môžu byť aj príznaky koronavírusu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový koronavírus však nie je to isté ako sezónna chrípka. Podľa Sciencealert to zdôraznili odborníci. COVID-19, choroba zapríčinená koronavírusom, je smrteľná v približne 3,5 % potvrdených prípadov. Infikovaných môže byť oveľa viac ľudí, ako si myslíme a pravdepodobne sú prenášači aj ľudia, ktorí si to vôbec neuvedomujú. Počet infikovaných je teda výrazne vyšší ako pri sezónnej chrípke, ktorá zvyčajne usmrtí 0,1 % pacientov.

Úmrtnosť je vyššia

„Pokiaľ ide o úmrtnosť na COVID-19, stále existuje značná neistota a líši sa pravdepodobne v závislosti od kvality miestnej zdravotníckej starostlivosti. To znamená, že sú to v priemere asi dve percentá, čo je 20-krát viac ako v prípade sezónnych druhov chrípky, ktoré sú v súčasnosti v obehu,“ povedal Francois Balloux, profesor biológie na Univesity College London.

Foto: TASR/AP

Závažné prípady

Skutočným problémom koronavírusu však nebude počet obetí. Podľa odborníkov sú zdravotné sestry ohromené počtom prípadov, ktoré potrebujú hospitalizáciu a často aj podporu dýchania. Analýza 45 000 potvrdených prípadov v Číne, kde epidémia vznikla, ukazuje, že prevažná väčšina úmrtí bola u starších ľudí.

Konkrétne 14,8 % u ľudí vo veku nad 80 rokov. Ďalšia štúdia však ukázala, že 41 % závažných prípadov sa vyskytlo u osôb mladších ako 50 rokov. 27 % prípadov bolo u osôb starších ako 65 rokov.

Rozdiely medzi chrípkou a koronavírusom

„Je pravda, že ak ste starší, existuje väčšie riziko, ale vážne prípady sa môžu vyskytnúť aj u relatívne mladých ľudí bez rôznych príznakov,“ povedal francúzsky námestník ministra zdravotníctva Jerome Salomon.

Odborníci na choroby odhadujú, že každý, kto trpí COVID-19 infikuje dve až tri ďalšie osoby. Pri obyčajnej chrípke je to 1,3 ďalšieho človeka. „Dôkladne sme to celé preskúmali. Tento nový vírus pripomína chrípku, pokiaľ ide o fyzické príznaky, existujú však veľké rozdiely.“

Foto: TASR/AP

Žiadna vakcína?

Jedným z nich je absencia vakcíny proti COVID-19 alebo dokonca akákoľvek liečba, ktorá sa preukáže ako trvalo účinná. Niektoré štúdie ukázali sľubné výsledky v prípade antivírusových liekov pri závažných prípadoch. Vzorka je príliš malá na to, aby sa rozšírila všeobecne na populáciu. Stovky vedcov z celého sveta horlivo pracuje na vynájdení vakcíny, ale vývojový proces trvá mesiace a je pravdepodobné, že to je príliš neskoro vzhľadom na súčasné prepuknutie choroby.

Foto: pexels

Čo robiť, aby sa vírus nešíril?

Očkovacia látka sa zvyčajne objaví priam magicky, bez očakávaní, je za tým však kopa práce. Nový vírus má s chrípkou určité podobnosti, hlavne niektoré vlastnosti, ktorých sa môžeme držať pri opatreniach, aby sa infekcia nešírila ďalej.

  • Vyhýbajte sa podávaniu rúk
  • Umývajte si ruky mydlom a vodou
  • Nedotýkajte sa tváre
  • Ak ste chorý, noste rúško

Tieto činnosti môžu obmedziť šíreniu ďalšej nákazy koronavírusom, ale zároveň aj prenosu chrípky, črevných vírusov či iných infekčných chorôb.

Koronavírus môže prežiť vo vzduchu niekoľko hodín

Nový koronavírus môže prežiť na povrchoch alebo vo vzduchu niekoľko hodín. Uvádza sa to v štúdii zverejnenej v utorok, ktorú financovala vláda Spojených štátov, ako napísala tlačová agentúra AFP. Vedci zistili, že vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, má podobné stupne životaschopnosti mimo tela ako jeho predchodca, ktorý spôsoboval chorobu SARS.

Novú štúdiu zverejnil magazín The New England Journal of Medicine (NEJM) a uskutočnili ju vedci z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), Kalifornskej univerzity v Los Angeles a Princetonskej univerzity.

Foto: pixabay

Testovali šírenie a životnosť

Nový koronavírus, ktorý sa prenáša prevažne kvapôčkami uvoľnenými do vzduchu pri kašľaní alebo kýchaní, je podľa vedcov zistiteľný na plaste a nehrdzavejúcej oceli dva až tri dni a na kartóne aj do 24 hodín. Tím výskumníkov v rámci štúdie použil rozprašovač na napodobnenie osoby, ktorá kašle alebo kýcha, a zistil, že vírus bol vo vzduchu zistiteľný tri hodiny.

Štúdia bola najprv zverejnená minulý týždeň na medicínskej webovej stránke a preverovali ju ďalší kolegovia. Vyvolala veľkú pozornosť a aj kritiku niektorých vedcov, ktorí vyhlásili, že preháňa hrozbu prítomnosti vírusu vo vzduchu. Kritici tiež vyjadrili pochybnosti nad tým, či použitý rozprašovač presne napodobil ľudské kašľanie alebo kýchanie.

Vedci odporúčajú dodržiavať opatrenia

Tím vedcov – autorov štúdie NEJM -, urobil podobné testy aj pri víruse SARS a dospel k záveru, že oba vírusy sa správajú podobne. Avšak ich podobná schopnosť prežitia nedáva vysvetlenie, prečo sa pri pandémii nového koronavírusu nakazilo takmer 200.000 ľudí a zomrelo takmer 8000 ľudí, kým pri epidémii SARS sa infikovalo okolo 8000 osôb a zomrelo takmer 800 osôb.

„To naznačuje, že odlišnosti v epidemiologických vlastnostiach týchto vírusov pravdepodobne vyplývajú z iných faktorov. Napríklad z veľkého množstva vírusov v horných dýchacích cestách a z eventuality, že osoby nakazené novým koronavírusom SARS-CoV-2 ho šíria, aj keď sú asymptomatické (bez príznakov),“ napísali výskumníci.

Tieto zistenia potvrdzujú odporúčania profesionálov z oblasti verejného zdravia. Tí radia dodržiavať odstup medzi ľuďmi, nedotýkať sa tváre, zakrývať si ústa pri kašľaní alebo kýchaní a často dezinfikovať predmety s použitím čistiacich sprejov alebo utierok.

Najnovšie články