Nízke ceny, žiadne obmedzenia, koronavírus akoby neexistoval. Eva opísala, ako to teraz vyzerá v Chorvátsku

Kristína Hagarová

Foto: pixabay/pexels

Napriek tomu, že väčšina Slovákov plánuje dovolenkovať doma, mnohých zlákali nižšie ceny pobytov v zahraničí. Chorvátsko je obľúbenou destináciou aj počas koronavírusu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Chorvátsko patrí stále medzi krajiny, kde sa môžete bezpečne dostať, a to aj vzhľadom na to, že im denne pribúdajú desiatky prípadov. Veľa Slovákov sa preto rozhodlo túto možnosť využiť a ísť na dovolenku autom k moru, ktoré už rokmi nazývame naším. Podmienky cesty do tejto krajiny sú v súčasnosti bez obmedzení. Ako uvádza stránka Ministerstva zahraničných vecí, pri vstupe do Chorvátska nie je potrebné preukázať sa testom na Covid-19.

Dostanete sa aj bez testu

Občania Slovenska môžu vstúpiť na územie Chorvátska bez špecifikácie dôvodu návštevy, avšak je odporúčané, aby pred cestou vyplnili online formulár na stránke entercroatia.mup.hr. Ten uľahčuje prechod cez hranice, pretože ak to neurobia dopredu, musia rátať so zdržaním pri vstupe do krajiny. Prejazd do Chorvátska cez Rakúsko, Slovinsko a Maďarsko je bez obmedzení.

Ako to vyzerá v Chorvátsku?

Ako konkrétne to vyzerá v rezortoch sme sa opýtali Slovenky Evy, ktorá odcestovala 3. júla do mesta Medulin v Istrijskej župe. Napriek tomu, že by sa dalo predpokladať, že s príchodom letných prázdnin sa množstvo ľudí na cestách zvýši, Eva tvrdí, že na ceste nebolo veľa ľudí, aspoň nie tak, ako bývame zvyknutí. Pravdou je, že hlavná sezóna sa v Chorvátsku začína na prelome júla a augusta, no napriek tomu nebol pri ceste žiadny problém ani zápcha.

Foto: unsplash

Bez rúšok a opatrení

„Akurát na hraniciach medzi Maďarskom a Chorvátskom sme stáli 30 minút. Tam nám kontrolovali doklady, zisťovali či sme zaregistrovaní, a potom nás jednoducho pustili ďalej. Zdržanie spôsobili ľudia, ktorým museli registráciu robiť na mieste,“ povedala. Eva sa neubytovala v hoteli, ale v súkromnom dome. „Nad nami je ubytovaná ďalšia rodina, ale vôbec sa s nimi nestretávame.“ Okrem tohto nemá žiadne vedomosti o tom, že by na mieste, na ktorom je ubytovaná, boli špeciálne opatrenia, ako je napríklad dezinfekcia či izba vyhradená pre potenciálnych nakazených.

Na pláži je to rovnaké

Čo sa týka pláže, pozoruje toľko ľudí ako minulé roky. Žiadne špeciálne pokyny však nedostali. „Na pláži nie sú žiadne pokyny, ako by sme sa mali správať, hoci je pravda, že ľudia sa snažia držať prirodzený odstup, čiže nikto cudzí si ku nám nerozprestrie uterák alebo lehátko. V obchodoch, na pošte, v zmenárni aj v informačných kanceláriách majú rúška a všade je aj dezinfekcia, no nikoho som nevidela ju používať,“ dodala.

Foto: unsplash

Uvoľnené opatrenia aj v reštauráciách

Uvoľnené opatrenia sú aj v reštauráciách, kde nemal rúška nikto. „My sme do reštaurácie prišli s rúškami, ale nikto iný ich nemal, a to ani čašníci. Hneď nám aj povedali, že nemusíme mať rúška. Všetko tu vyzerá, ako keby sa ani nič nedialo, jediná zmena je nosenie rúška v obchode… dokonca ani na hraničnom priechode nemal nikto rúško.“ Mnohí ľudia by čakali, že výrazné zvýšenie bude hlavne v cenách, no objavili sa aj správy, že ceny budú nižšie práve kvôli tomu, aby k sebe nahnali turistov.

Foto: unsplash

Ceny sú nižšie

„Ceny sú výrazne nižšie, priam zimné alebo teda zostali mimosezónne. Nevšimli sme si žiadne zvyšovanie, práve naopak. Môže sa to však líšiť podľa jednotlivých rezortov.“ Ak sa predsa len chystáte na dovolenku do Chorvátska, určite by ste si to mali poriadne premyslieť a zvážiť, čo je pre vás najlepšie. Keď ste sa už rozhodli, jednoznačne vám odporúčame vybrať si menšie mesto a ubytovanie v dome, kde obmedzíte stretávanie s ľuďmi. Chorvátsko je na pokraji toho, že bude vyradené zo zelenej zóny. Môže za to stúpajúci počet nakazených, hoci počet úmrtí naďalej stagnuje na čísle 113.