Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov ruší karanténu pre cestujúcich. Takto by to mohlo vyzerať v lete

TASR , Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Grécko plánuje od budúceho týždňa zrušiť karanténne obmedzenia pre cestujúcich z členských krajín Európskej únie a ďalších piatich štátov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podmienkou je, že musia byť buď zaočkovaní proti koronavírusu, alebo sa musia preukázať negatívnym výsledkom testu nie starším ako 72 hodín. Povedal to v stredu pre agentúru Reuters pod podmienkou anonymity predstaviteľ gréckeho ministerstva pre cestovný ruch. Grécko v marci zrušilo povinnú týždňovú karanténu pre zaočkované či negatívne testované osoby prichádzajúce z Izraela.

Foto: unsplash

Otvorí sa pre občanov EÚ

Okrem židovského štátu sa Grécko po novom otvorí aj pre občanov členských krajín EÚ, Spojených štátov, Británie, Srbska a Spojených arabských emirátov (SAE). Do krajiny budú môcť vstúpiť cez letiská v metropole Atény, v Solúne, v mestách Iraklio a Chania na Kréte, na ostrovoch Rodos, Kos, Mykonos, Santorini a Korfu, ako aj cez dva cestné hraničné priechody. Krajina, ktorá sa vlani pred vypuknutím pandémie COVID-19 dostala z dlhoročnej finančnej krízy, chce turistický sektor – hlavný motor svojej ekonomiky – otvoriť v polovici mája.

Uvoľňujú opatrenia

„Postupne uvoľníme obmedzenia začiatkom budúceho týždňa ešte pred otvorením (krajiny) 14. mája,“ povedal pre Reuters nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády. Na základe aktuálne platných pravidiel sa musia cudzinci pri vstupe do Grécka preukázať testom na koronavírus a podstúpiť tiež sedemdňovú izoláciu. Pre cestujúcich z Británie a SAE je momentálne povinný aj druhý negatívny test. V Grécku potvrdili celkovo 301.103 pozitívne testovaných osôb a 9054 úmrtí na koronavírusu.

Foto: unsplash

Ako je na tom Chorvátsko?

Ako píše portál TV noviny, v Chorvátsku sa situácia zhoršuje. Napriek tomu sa už tešia na príchod turistov, začali dokonca prednostne očkovať pracovníkov cestovného ruchu. Rovnako ako minulý rok, tak aj tento pre nich epidemiologická situácia súvisiaca s koronavírusom nie je žiadnou prekážkou. Ako to vidíte vy? Chystáte sa tento rok na dovolenku?