Okamžite ich vyhoďte. 10+ vecí, ktorých by ste sa mali zbaviť, môžu vplývať na vaše zdravie

Hyriaková Kristína

Foto: pxfuel

V dnešnej dobe veľmi veľa prehodnocuje svoj život, ale aj prostredie, v akom sa práve nachádza. Už v začiatkoch karantény sa mnohí ľudia venovali poriadnemu upratovaniu a prehodnocovaniu vecí, ktoré doma majú. Pre tento raz vám však prinášame ešte niečo radikálnejšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Určite ste si už stihli všimnúť, že sa u vás doma vyskytuje množstvo vecí, ktoré by ste chceli vyhodiť, ale z nejakého dôvodu máte k tomu citový vzťah. Práve preto by ste sa mali poriadne zamyslieť nad tým či by ste nemali váš život prehodnotiť a taktiež sa zbaviť aj vecí, ktoré máte doma. Ako uvádza portál Hermoney, práve teraz je ten najvyšší čas. Možno vám to bude trvať trochu dlhšie, ale verte tomu, že to bude stáť skutočne za to. Čoho by ste sa teda mali zbaviť, pokiaľ chcete mať doma poriadok?

Papiere zo školy

Myslíte si, že potrebujete mať doma zošit zo školy, ktorý ste používali v šiestej triede? Pravdepodobne vôbec nie. Možno si myslíte, že vám to niekedy v budúcnosti ešte pomôže, ale verte tomu, že nie. Vyhoďte to, zbavte sa toho a nezabudnite správne vyrecyklovať. To je v dnešnej dobe základ. A verte tomu, že to nebude potrebovať ani vaše dieťa. Ani sesternica z druhého kolena.

Foto: unsplash

Očné tiene

Niekedy v dávnej dobe ste si kúpili zelený očný tieň, výrazný rúž alebo mini vzorku mejkapu. Myslíte si, že sa stane niečo, vďaka čomu ho postupne začnete opäť používať, ale viete čo? Nestane sa to. Skutočne sa to nestane a nech si myslíte čokoľvek, verte tomu, že je absolútne zbytočné, aby ste ho doma skladovali.

Okrem iného, myslite na to, že aj kozmetika má svoju vlastnú životnosť. Na zadnej strane obalu je vždy uvedený počet mesiacov, do kedy je potrebné produkt spotrebovať. Pri upratovaní sa vám toho môže nahromadiť naozaj veľa. V prípade očného make-upu môžete riskovať infekcie, ktoré v tejto dobe nie sú ničím príjemným.

Foto: unsplash

Náhrdelník z dovolenky

Mnohí z nás si z dovolenky donesú množstvo suvenírov, ktoré sú v skutočnosti len veľmi účinné lapače prachu. Keď sa pozriete na to, čo všetko ste si kúpili a nemuseli ste, je to až na zaplakanie. Ak vám tieto artefakty stoja v poličke, je to naozaj zbytočné. Skutočne budete nosiť ten náhrdelník z mušličiek? Asi nie, všakže? Preto sa ho zbavte a dávajte pozor na čo v tejto chvíli míňate svoje peniaze.

Foto: unsplash

Spotrebiče

Možno patríte k ľuďom, ktorí majú doma dve rýchlovarné kanvice alebo dva hriankovače či mixéri. Asi vám je jasné, že ich nepotrebujete a práve preto by ste sa ich mali čo najrýchlejšie zbaviť. Skutočne nie je potrebné, aby ste ich doma mali. Netvrdíme, že ich máte hneď vyhadzovať, ale možno môžete jeden darovať niekomu, kto to naozaj potrebuje.

Foto: unsplash

Potraviny, ktorým skončila záruka

V chladničke pravdepodobne nemáte mlieko, ktoré je dva roky po záruke, môže sa však stať, že máte doma instantnú polievku z čias, keď sa vám nechcelo variť a jej vyhadzovanie ste odkladali tak dlho, až by ste si ju už nikdy neurobili. Nemajte doma zbytočnosti, vrhnite sa na masívne vyhadzovanie. Sami veľmi dobre viete, že to doma nepotrebujete.

Oblečenie, do ktorého sa nezmestíte

Nebuďte naivná. Možno si nechávate šaty, o ktorých si myslíte, že pre vás budú motiváciou na chudnutie. Nebudú. A keď možno aj začnú po čase zistíte, že sú už nemoderné a naozaj si ich nemusíte obliekať. Takže, tohto oblečenia, ktoré vám len tak zbytočne visí v skrini, sa jednoznačne zbavte.

Foto: unsplash

Zápisníky, farbičky, stojany

Mnohí ľudia sa zvyknú zapáliť pre nové projekty, avšak nerátajú s tým, že ich nikdy nedokončia. Býva to tak pri písaní, pri maľovaní a pri akomkoľvek majstrovaní. Ak sa teda dlhšie ako šesť mesiacov nedotknete niečoho, čo ste si kúpili s úmyslom tvoriť, dajte to preč.

Foto: unsplash

Ozdoby, ktoré sa vám nehodia do priestoru

Ak teda doma nemáte hodnotné dedičstvo, ktoré má obrovskú hodnotu a predáva sa z generácie na generáciu, skutočne neexistuje dôvod, aby ste doma skladovali niečo, na čo sadá prach a čo nemá poriadne využitie. Premyslite si či si vaša domácnosť nezaslúži trochu minimalizmu. Magnetky na chladničke nepotrebujete a niekedy to môže vzbudzovať skutočne zlý dojem. Mať ich pár je v ale úplne v poriadku.

Veci, ktoré neznášate

Kúpili ste si niečo, čo nemôžete doma vystáť, ale neviete to vyhodiť? Okamžite sa toho zbavte. Nemá význam, aby ste doma skladovali niečo, k čomu nemáte žiadny vzťah a ešte vás navyše aj otravuje, keď to vidíte. Vykašlite sa na to a zbavte sa toho. Uľaví sa vám.

Foto: unsplash

Všetko, čo je poškodené a nepotrebné

Máte doma poškodený hrnček alebo tanier? Ani nad tým nepremýšľajte a zbavte sa ho. Je zbytočné, aby ste doma mali veci, ktoré sú poškodené a ktoré vám je len ľúto vyhodiť. Vykašlite sa na to a zamerajte sa na to, aby ste mali doma len pekné veci. Všetko, čo sa nedá opraviť, jednoducho vyhoďte alebo recyklujte.

K poškodeným veciam pridávame aj staré plastové nádoby, ktoré sa napríklad zvlnili pôsobením tepla, prípadne sú zájdené od nečistôt, ktorých sa už neviete zbaviť. Investujte do nových nádob, určite si to vaša kuchyňa zaslúži. Ideálne je mať jeden typ, kedy aj v poličke budete mať poriadok. Najkritickejší šuplík je presne ten, kde sa nachádzajú dózy. Urobte si poriadok aj v tejto sekcii. Navyše, niektoré plasty by nemali byť vystavované teplu, pretože tým môže byť materiál až toxický.

Foto: needpix

Rovnako neskladujte ani zubné kefky. Niekto si ich odkladá na čistenie, no väčšinou len zaberajú miesto v kúpeľni. Naozaj používate staré zubné kefky pravidelne? Myslíme si, že nie. A keď už sme v kúpeľni, vedeli ste, že krém s SPF a teda ochranným faktorom by ste si mali kupovať každý rok? Veľmi rýchlo vie expirovať a nie je taký účinný, ako po otvorení. Nezabúdajte, že pokožku by ste mali pred slnkom chrániť pravidelne. Predchádzate tak pigmentovým škvrnám, spáleniu sa ale aj starnutiu pokožky.

Foto: pixabay

V tomto období by ste mali pravidelne meniť aj hubky na riad a rovnako aj špongie, ktoré používate pri sprchovaní. Rovnako dôsledne meňte aj špongie, ktoré používate na upratovanie. Na každú miestnosť by ste mali mať osobitnú, nečistite jednou celý byt.

Poslednou vecou sú papiere a dokumenty. Pre mnohých nočná mora, ktorú ukrývame hlboko v našich šuplíkoch. Kedy, keď nie teraz? Určite máte viac času, preto neváhajte a pustite sa aj do upratovania tejto sekcie. Budete mať prehľad v dokumentoch a konečne vám padne kameň zo srdca. Nakoniec z toho upratovania budete mať aj radosť.

Najnovšie články