Odborníci zverejnili zoznam potravín, ktoré treba mať doma v karanténe. Vydržia vám aj niekoľko rokov

Hyriaková Kristína

Ilustračná foto: redakcia Babské veci

Mnohí ľudia kvôli hrozbe koronavírusu nakupujú ako blázniví. Práve vtedy majú pocit, že toho potrebujú naozaj veľmi veľa a napriek tomu, že by sme mali byť pokojní a ohľaduplní voči druhým ľuďom a myslieť na to, že nie sme na tomto svete jediní.

Kedykoľvek ideme do obchodu, asi by nám malo byť jasné, že si musíme premyslieť, čo chceme a ideálne nechať niečo aj pre ďalších ľudí, pretože oni chcú tiež nakupovať. Existuje však niekoľko potravín, ktoré by ste mali mať vo vašej domácnosti naozaj stále. Ktoré potraviny by podľa BBC prežili aj pandémiu a čo by ste mali mať vo svojom núdzovom bunkri?

Ideálne techniky sú sušenie a konzervovanie

Niektoré potraviny sa nepokazia ani po dlhšom čase. Už počas druhej svetovej vojny, kedy bola situácia veľmi kritická, botanici chránili hlavne zbierky semien, pretože práve tie by mohli v akejkoľvek situácii zachrániť ľudstvo.

Z nich sa totižto dá všetko opätovne vypestovať. Preto sa snažili tieto zbierky čo najlepšie chrániť, čo sa im aj darilo, pretože zostali nedotknuté. Vedci považujú za ideálne techniky konzervovanie, ale zároveň aj sušenie potravín. Vďaka tomu sa jedlo nebude kaziť.

Foto: unsplash

Potraviny sa skladujú dlho

Skladovanie vo vzduchotesných obaloch podľa nich nie je veľmi efektívne, pretože je pravdepodobné, že v potravinách bolo veľa mikróbov už predtým, než ste ich vložili do obalu. Mikróby, ktoré kazia mäso, vôbec nepotrebujú kyslík. Preto je v tomto prípade lepšie sušenie. Do istej miery je účinné aj solenie mäsa, pretože odstraňuje vlhkosť a vytvára prostredie, v ktorom nemôžu mikróby prežiť.

Prežijú tie s vyšším obsahom cukru

Veci, ktoré majú vysoký obsah cukru, majú taktiež tendenciu vydržať veľmi dlho. Tvrdé cukry vykazujú malý mikrobiálny rast a majú tendencu vydržať roky. Pokiaľ však pridáte mliečne výrobky, orechy a škrob či vajcia, životnosť klesá.

Čokoláda je preto náchylná na kvasinky a plesne. Potravina, o ktorej je známe, že je takmer nemožné, aby sa pokazila, je med. Má vysoký obsah cukru a málo vody, preto sa veľmi dobre uchováva. Niektoré vzorky sa našli aj v hrobke Tutanchamona v Egypte.

Foto: unsplash

Ako je to s alkoholom?

O alkohole sa často hovorí, že rokmi zreje do lepšej chuti. Najstaršia fľaša vína sa nachádza v starovekej rímskej hrobke, avšak obsah 1 700-ročnej fľaše je stuhnutý a sfarbený. Nikto sa neodvážil víno otvoriť a ochutnať ho. Niektoré z najstarších šampanských na svete, napríklad 200-ročné fľaše Clicquotu, boli podľa muža, ktorý ich ochutnal, dokonale dobré.

Budúcnosť je v sušení

Čo sa týka budúcnosti a toho, ako by mohli vyzerať potraviny, ktoré nás nielen, že prežijú, ale pomohli by nám žiť v prípade, že by sme o všetko prišli, podľa portálu sú to veci v prášku, ktoré by mali potrebné výživové hodnoty.

Na druhej strane si myslia, že budúcnosť je práve v sušení a nie v konzervovaní. V tejto komerčnej dobe sa nepredávajú potraviny, ktoré majú dlhú spotrebu, práve naopak. Čím kratšia spotreba, tým lepšie, pretože máte dôvod ísť opäť do obchodu.

Foto: unsplash

Potraviny, ktoré sa nepokazia

Portál Insider spísal zoznam potravín, ktoré majú tendenciu prežiť skutočne veľmi dlhý čas, niektoré sa dokonca nepokazia dlhé desaťročia.

Med

Med sme vám už spomínali, no okrem toho, že má liečivé účinky, sa skutočne môže stať, že vydrží vo vašej špajzi veľmi dlho, celé roky. Niektorí ľudia dokonca tvrdia, že med je potravina, ktorá sa nikdy v živote nepokazí.

Foto: unsplash

Ryža

Neuvarená ryža umiestnená v nádobe, do ktorej sa nedostane kyslík, má podľa odborníkov vydržať okolo 25 až 30 rokov.

Arašidové maslo

Pokiaľ patríte k fanúšikom tejto potraviny a máte ju doma v uzatvorenej nádobe, kde sa nemôže dostať kyslík, môžete sa radovať. Vydrží vám takto 3 až 5 rokov.

Foto: unsplash

Alkohol

Ako sme už spomínali, alkohol má tendenciu vydržať naozaj veľmi dlho. Pokiaľ však ide o tvrdý alkohol, ako je napríklad vodka, rum a podobne, ten by sa nemal pokaziť nikdy. Musí však byť samozrejme zatvorený a byť v chlade.

Fazuľa

Foto: unsplash

Sušená fazuľa, umiestnená v nádobe, do ktorej sa nemôže dostať kyslík, sa nikdy nepokazí. To je určite dobrá správa pre všetkých milovníkov strukovín.

Energetické tyčinky a cukrovinky

Ako sme vám už spomínali, čím je vyšší obsah cukru, tým dlhšie potraviny vydržia. Zabalené sladkosti, ktoré neobsahujú mlieko a vajcia, môžu takto vydržať rok a aj dlhšie.

Sušené mäso

V našich končinách nie je zase také populárne, no v iných krajinách jednoznačne. Vydržať vám môžu aj 12 mesiacov.

Foto: unsplash

Bujón

Kocky bujónu vám môžu taktiež vydržať aj viac, než rok, pokiaľ sú dobre uskladnené. Pokiaľ sa ku nim dostane vlhkosť, môžu stratiť chuť, nedá sa však povedať, že by boli škodlivé.

Konzervované mäso, ovocie aj zelenina

Konzervy boli niekedy naozaj obľúbené a svoju popularitu si držia aj teraz. Majú prečo, veci sa v nich nepokazia aj päť rokov.

Foto: unsplash

Sušené mlieko

Aj keď podľa niektorých ľudí má sušené mlieko trvanlivosť 18 mesiacov, podľa niektorých vedcov ho môžete doma skladovať aj donekonečna.

Vanilkový extrakt

Pokiaľ máte chuť svoje jedlá rôzne vylepšovať a milujete vanilku, určite vás potešíme, že práve extrakt z nej by mal vydržať večne. Dokonca by sa jeho chuť mala časom ešte viac zvýrazňovať.

Najnovšie články