Slováci, zbystrite pozornosť. Od ministerstva môžete dostať preukaz, s ktorým máte nárok na zľavy, takto ho dostanete

Hyriaková Kristína

Foto: Radovan Stoklasa - TASR / Pexels

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky oznámilo veľkú novinku. Ľudia, ktorí sú ťažko zdravotne postihnutí, dostanú európske preukazy. Nárok naň má každý, kto vlastní preukaz ŤZP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál Pravda, každý európsky občan, ktorý príde na Slovensko, bude mať výhody ŤZP ako Slovák a naopak, keď príde Slovák s týmto preukazom do akejkoľvek európskej krajiny, má výhody danej krajiny. Tieto preukazy chce zaviesť Brusel, aby podporil mobilitu, najprv ich však musí odhlasovať europarlament.

Kedy budete môcť preukaz získať?

Preukazy by mohli úrady začať vydávať v januári 2026, pričom štát by to vyšlo približne na 300-tisíc eur. Smernica pritom hovorí nielen o plastových kartičkách, ale aj o digitálnej podobe. Je dosť možné, že by išlo o podobnú aplikáciu ako v prípade covidpasov.

Čo preň musíte urobiť?

Preukazy sa budú rozdávať zadarmo a bez administratívy. Zákon taktiež nebude prikazovať výmenu súčasného preukazu za európsky, ten národný zostáva stále platný. „Cieľom je zabezpečiť, aby sa osoby so zdravotným postihnutím mohli voľne pohybovať po celej EÚ. Zriadený bude aj národný kontaktný bod, ktorý bude riešiť aj problémy napríklad v zahraničí,“ vysvetľuje portál.

Výhody európskych preukazov môžu byť rôzne, budete si ich môcť uplatniť počas využívania verejnej dopravy, účasti na rôznych podujatiach či v múzeách, a to vo forme, voľného či zníženého vstupného, prednostný vstup, pomôcky, či osobnej asistencie.

Najnovšie články