V záhrade som začala pestovať čučoriedky, no manžel neveril, že vyrastú. Ja som však poznala tento overený trik, vďaka čomu ich mám v záhrade kopec!

Mary

Kto by nemal rád čučoriedky? Sú jedným z lesných plodov, ktoré si pamätáme už od detstva. Čučoriedky nie sú len chutným ovocím, ale aj skvelou alternatívou pre doplnenie vitamínov. Okrem toho, že čučoriedky obsahujú mnoho vitamínov, posilňujú taktiež imunitný systém, spomaľujú proces starnutia a zároveň dodávajú životnú energiu. Nie všetci si však môžeme dovoliť dlhé prechádzky do lesa, kde by sme si čučoriedky nazbierali. Skvelou správou je, že si ich viete vypestovať v pohodlí domova. 

Článok pokračuje pod videom ↓
čučoriedky 1
pixabay.com

Čučoriedky sú skutočnou továrňou na vitamíny, môžete si ich vychutnávať s lyžičkou cukru či medu, skvelou alternatívou sú aj zapečené v koláči. Tieto lesné plody si v dnešnej dobe vieme bez problémov kúpiť aj v obchode, všetci však vieme, že patria medzi ovocie, ktoré je drahšie ako napríklad také jablko. Máme pre vás skvelé tipy, ako si čučoriedky vypestovať aj doma na záhrade.

Ako správne pestovať čučoriedky, aby bola vaša úroda čo najbohatšia?

Predtým, ako zasadíte čučoriedky, uistite sa, že ste si kúpili krík, ktorý sa hodí do vášho klimatického prostredia. Niektoré plody totiž uprednostňujú vysokú vlhkosť a iné sú zasa schopné odolávať vysokým teplotám.

čučoriedky 2
sovkusom.ru

Kyslosť pôdy zohráva pri pestovaní čučoriedok veľkú rolu. Najideálnejšia kyslosť pôdy je v rozmedzí 4-5 pH. Ak pôdy vo vašej záhrade nespĺňa túto podmienku, čučoriedky môžete bez problémov pestovať aj v kvetináčoch.

Čučoriedky potrebujú slnečné svetlo a úrodnú pôdu. Vzdialenosť medzi kríkmi by nemala byť menšia ako 1,5 metra. Pokiaľ chcete čučoriedky pestovať v kvetináčoch, nádoba by nemala mať menší priemer ako 50 cm. Tieto plody vždy zalievajte tak, aby mali 5 – 10 cm vrstvu vody raz za týždeň.

čučoriedky 5
sovkusom.ru

Buďte veľmi opatrní najmä pri vtáctve a pri škodcoch. Pri pestovaní čučoriedok používajte bambusové tyče alebo špeciálne rošty, ktoré zabránia tomu aby vám práve vtáci alebo škodci poškodzovali úrodu.

čučoriedky 6
sovkusom.ru

Čučoriedky pravidelne strihajte. Vďaka tomuto jednoduchému triku vám bude jeden krík niesť ovocie až 20 rokov. Vzhľadom k tomu, že budete čučoriedky pravidelne strihať, vytvoríte si tak štepy, z ktorých budete mať ďalšie kríky.

čučoriedky 7
sovkusom.ru

Najlepším obdobím pre zasadenie čučoriedok je skorá jar s tým, že už v júli budete mať skvelú úrodu. Pokiaľ uvidíte, že sú plody zrelé, nezbierajte ich hneď, nechajte ich na kríku ešte niekoľko dní – budú potom ešte chutnejšie.

Čučoriedky majú množstvo priaznivých účinkov pre naše telo a celkový imunitný systém. Okrem toho, že sú vynikajúcim pokrmom, pomáhajú pri problémoch s cholesterolom, čistia krv, zlepšujú krvný obeh, zlepšujú pamäť, ale aj pomáhajú odbúrať stres. Čučoriedky si viete vychutnať ako čerstvé ovocie, zaváraninu, lekvár, ale chutnou alternatívou sú aj sušené plody alebo čaj. Vyskúšajte si ich vypestovať doma. Nielenže sú skvelým pokrmom, budú aj krásne zdobiť vašu záhradku.

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), sovkusom.ru