Nezabudnite, od januára 2020 si rodičia prilepšia. Netýka sa to ale všetkých, toto by ste mali vedieť už teraz

Lucia Mužlová

Foto: maxpixel

Rodičovský príspevok od budúceho roka vzrastie. Na vyššiu dávku majú nárok tí rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali. Im sa rodičovský príspevok zvýši na 370 eur, ostatným rodičom, ktorí pracovali len krátkodobo alebo dočasne a nepoberali materské, stúpne na 270 eur. 

Foto: unsplash

„S cieľom zmierniť stratu príjmu zo zárobkovej činnosti sa navrhuje rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa vykonávali zárobkovú činnosť a platili poistné na nemocenské poistenie, respektíve boli nemocensky zabezpečení a z dôvodu starostlivosti o dieťa im bolo poskytované materské, poskytovať rodičovský príspevok vo vyššej sume, teda vo výške 370 eur mesačne,“ priblížili poslanci s tým, že zvýšenie príspevku predstavuje 150 eur oproti súčasnej sume. „Pre ostatných rodičov sa navrhuje poskytovať rodičovský príspevok v nižšej sume, teda 270 eur mesačne, čo predstavuje zvýšenie približne o 50 eur mesačne oproti súčasnej sume rodičovského príspevku,“ vyčíslili poslanci.

Foto: pxhere

Ako to teda bude prebiehať? Portál hnonline priblížil konkrétne príklady. Ak máte dieťa do troch rokov, na ktoré dostávate rodičovský príspevok 220,70 eura, od januára 2020 dostanete o 150 eur viac a teda 370 eur. Týka sa to však rodičov, ktorí si pred narodením potomka hradili nemocenské poistenie. Matkám, ktoré napríklad študovali alebo boli od platenia oslobodené vďaka novo založenej živnosti štát tiež dá viac, no len o 50 eur. Výsledná suma bude teda 270 eur. Správu budeme postupne aktualizovať, pokiaľ budú dostupné nové informácie.

0
Komentovať