Novela zákona o interupciách v parlamente neprešla. Podľa Záborskej mal matkám pomôcť

SITA

Foto: TASR - Martin Baumann

Parlament neschválil novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa týkala interrupcií. Za schválenie návrhu hlasovalo 58 zo 117 prítomných poslancov. Novelou sa mal termín „umelé prerušenie tehotenstva“ zmeniť na „umelé ukončenie tehotenstva“.

Žena mala mať rovnako dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín to malo byť 96 hodín. Novelu predložila na rokovanie parlamentu Anna Záborská (OĽaNO) spolu s ďalšími kolegami z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Návrh predpokladal aj detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Povinnou mala byť druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa.

Návrh zahŕňal aj ubytovanie

V návrhu sa hovorilo aj o ubytovaní pre tehotné matky s deťmi a pre študentky, ktoré potrebujú dočasné bývanie, aby utajili svoje tehotenstvo, prípadne ešte aj do troch rokov, ak sa o dieťa starajú. Koaliční poslanci navrhovali, aby sa suma príspevku pri narodení dieťaťa rozdelila na dve časti. Prvá časť sa mala vyplatiť matke počas tehotenstva, druhá po narodení dieťaťa. Táto možnosť mala podľa predkladateľov ženám pomôcť, aby nepodstúpili umelé ukončenie tehotenstva z dôvodu aktuálneho nedostatku finančných prostriedkov.

Foto: Pixabay

Annu Záborskú neschválenie mrzí

Annu Záborskú mrzí, že pár hlasov nateraz znemožnilo realizovať „naozaj dobré a prospešné opatrenia na pomoc tým tehotným ženám, ktoré si samy nevedia v zložitej situácii rady, potrebujú ju a stoja o ňu“. Naopak, ďakuje všetkým kolegom, ktorí za novelu zahlasovali. „Je to pre nás signál, že ideme cestou, po ktorej treba kráčať ďalej. Pretože zákon pomáhajúci matkám si to zaslúži v každom čase,“ uviedla Záborská v tlačovej správe, ktorú zaslala Dáša Macaríková z mediálneho tímu OĽaNO.

„Chcem sa poďakovať každému, kto sa zastal žien a zabránil tomu, aby boli ich práva obmedzené v takejto vážnej veci,“ uviedla Bittó Cigániková po hlasovaní. Dúfa, že to bola príučka a že tak skoro podobný návrh nebude predložený. „Interrupcie sú za nami, snáď sa začnú zlepšovať vzťahy, lebo poviem úprimne, nerobilo to dobrotu v koalícii,“ podotkla poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru.

0
Komentovať