Slová 16-ročnej Grety by sme nemali brať na ľahkú váhu. Toto odkázala tínedžerka politikom po prejave v europarlamente

TASR

Foto: TASR (AP Photo/Jean-Francois Badias)

Švédska tínedžerka a aktivistka za ochranu životného prostredia Greta Thunbergová v utorok upozornila, že na zastavenie klimatickej zmeny dochádza čas, a zároveň europoslancov v tejto veci varovala, aby začali panikáriť.

Článok pokračuje pod videom ↓
Greta Thunbergová/Wikimedia Commons

Aktivistka to podľa agentúry AP uviedla pred zákonodarcami z výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) v Štrasburgu. Thunbergová vo svojom prejave zákonodarcov vyzvala, aby „sa začali správať tak, ako keby váš dom zachvátili plamene“. „Keby sa náš vlastný dom rozpadal, neuskutočnili by ste tri mimoriadne summity o brexite, ale ani jeden summit týkajúci sa kolapsu klímy a životného prostredia,“ povedala.

Thunbergová, ktorá si počas prejavu vyslúžila búrlivý potlesk, potlačila slzy, keď varovala pred rýchlym vyhynutím druhov, eróziou pôdy, odlesňovaním a znečisťovaním oceánov. V súvislosti s medzinárodným úsilím vyzbierať prostriedky na renováciu požiarom zničenej katedrály Notre-Dame v Paríži vyzvala europoslancov, aby rovnako uvažovali aj pri riešení klimatickej zmeny. Predtým po stretnutí s predsedom Európskeho parlamentu (EP) Antoniom Tajanim podporila májové voľby do EP a vyzvala voličov, aby využili príležitosť „ovplyvniť rozhodnutia“ o klíme prijaté zvolenými a vymenovanými predstaviteľmi.

Foto: archív TASR

Šestnásťročná Švédka Greta Thunbergová každý piatok namiesto vyučovania stála v Štokholme pred budovou švédskeho parlamentu, aby upozornila na nečinnosť politikov v boji so zmenou klímy a jej dôsledkami a upriamila na tieto problémy aj pozornosť širokej verejnosti.

Švédsku tínedžerku a aktivistku za ochranu životného prostredia GretuThunbergovú nominovali na Nobelovu cenu za mier. Navrhli ju traja nórski poslanci – Freddy André Övstegard a dvaja ďalší členovia Socialistickej ľavicovej strany (SV). Informovala o tom v stredu agentúra AP. „Rozsiahle hnutie, ktoré Greta uviedla do pohybu, významným spôsobom prispieva k mieru,“ zdôvodnili jej nomináciu politici. Övstegard ďalej pre nórsky denník Verdens Gang dodal, že „klimatické hrozby sú zrejme jednou z najčastejších príčin vojen a konfliktov„.

Thunbergovú minulý týždeň vo Švédsku v prieskume verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, zvolili za „ženu roka“.

Šestnásťročná tínedžerka organizuje od augusta 2018 každý týždeň protest pred parlamentom v Štokholme, kde sa usiluje upozorniť na to, že od slov na ochranu klímy je zatiaľ ďaleko k činom. Podarilo sa jej inšpirovať aj množstvo iných školákov po celom svete. Tí začali takisto organizovať piatkové demonštrácie, kde vyzývajú na aktívnejšiu ochranu klímy. Demonštrácie sa konajú pod heslom #FridaysForFuture (Piatky za budúcnosť).