Aká bude zima 2022/2023? Meteorológovia zverejnili prvú veľkú predpoveď

Kristína Hagarová

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Ako každý rok, tak aj teraz prichádza prvá veľká predpoveď na tohtoročnú zimu. Podľa najnovších informácií by sa mohli tešiť hlavne milovníci mrazu. Podľa prvých predpovedí to má byť extrémne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Svere Weather, zdá sa, že Európu čaká veľmi chladná zima a teploty by mali klesnúť poriadne nízko. Môže za to aj januárový výbuch podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Jej výbuch to vzduchu vyniesol množstvo vody, ktorá spôsobuje, že sa atmosféra ochladí. Výbuch má počasie ovplyvňovať až do konca tohtoročnej zimy.

Čaká nás tuhá zima

Podľa meteorológov ochladenie atmosféry vnímajú práve od výbuchu, preto sa očakáva, že v Európe počas zimy priemerná teplota nepôjde vysoko a zostane hlboko pod bodom mrazu. To by mohlo znamenať výraznú zimu aj pre nás. Podľa meteorológov však bude najchladnejšie na severe a východe USA a na celej Európe. Najviac by sa malo ochladiť vo Francúzsku a Španielsku.

Po tohtoročnej zime by sa však malo opäť začať otepľovať a teploty na jar a v lete budú vyššie, na aké sme zvyknutí. Samozrejme, ide o dlhodobú predpoveď, preto sa všetko ešte môže meniť.