POČASIE: Meteorológovia varujú. V týchto okresoch vyhlásili výstrahu druhého stupňa

TASR , Hyriaková Kristína

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Meteorológovia upozorňujú na silný vietor na hrebeňoch Tatier. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v okresoch Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Brezno, Banská Bystrica a Tvrdošín výstrahu druhého stupňa pred vetrom na horách.

Do pondelkového rána vydal aj výstrahu druhého stupňa pred vetrom v okrese Levice. SHMÚ o tom informuje na svojom webe. V spomínaných okresoch severného a stredného Slovenska sa na hrebeňoch Tatier miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť 90 až 100 kilometrov za hodinu (km/h) alebo krátkodobo v nárazoch 135 až 160 km/h. Výstraha platí do pondelka 7. decembra do 10.00 h.

Výstraha pred vetrom

Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom je aj na západe a juhozápade Slovenska, kde sa ojedinele miestami očakáva vietor s rýchlosťou do 55 km/h. Na Orave môže dosiahnuť vietor rýchlosť do 85 km/h. SHMÚ vydalo výstrahu do 12.00 h. Všetky diaľničné úseky sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký. Informuje o tom na svojej stránke Slovenská spáva ciest.

FOTO TASR – Pavol Zachar

Pozor na týchto úsekoch

Pozor si však treba dať na úseku Stakčín, okres Snina, a Ulič, kde je na ceste poľadovica. Na ceste II/549 Úhornianske sedlo – Krásnohorské Podhradie sa na vozovke vyskytuje miestami kašovitý sneh s hrúbkou 1 centimeter. V lokalite Čertovica sa musia vodiči pripraviť na hmlu.

Ako uvádza portál Imeteo, Slovensko teraz sužuje veľmi veterné počasie, ktoré spôsobuje problémy hlavne v oblasti západného a stredného Slovenska. Vietor fúka už niekoľko hodín a jeho intenzita začala narastať vo večerných a nočných hodinách. Lokárlne poryvy vetra prekročili aj rýchlosť cez 25 m/s, a to predovšetkým v závetrí horských prekážok. Nočný vietor spôsobil niekoľko výpadkov elektrickej energie. Bez elektriny sa však v noci ocitli aj obce Solčianky, Čeladince, Preseľany, Rišňovce, či časť Topoľčian.

Najnovšie články