Celé Slovensko trápi intenzívny dážď a povodne. SHMÚ vydal výstrahu tretieho stupňa

SITA

Foto: Facebook Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal hydrologickú výstrahu tretieho stupňa pred povodňou z trvalých dažďov. Platí pre okresy Trnava, Prievidza, Turčianske Teplice, Zvolen, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice v okolí Hornádu a Žilina – Rajčanka.

Článok pokračuje pod videom ↓

SHMÚ o tom informuje na svojej webovej stránke. Hydrologická výstraha druhého stupňa pred povodňou z trvalých dažďov platí pre viaceré okresy v strede Slovenska, konkrétne pre Skalicu, nové Zámky – sever, Nitru či Topoľčany. Meteorológovia upozorňujú, že vzhľadom na pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov. Pre zvyšné okresy platí výstraha prvého stupňa.

Bilancia výjazdov hasičov v súvislosti s nepriaznivým počasím 🌧🚨

Hasiči uskutočnili v súvislosti s intenzívnym dažďom,…

Uverejnil používateľ Prezídium Hasičského a záchranného zboru Streda 14. októbra 2020

 

Dnes bude počasie podobné

Na Slovensku bude dnes zamračené a na mnohých miestach dážď. Od stredných polôh sa môže vyskytnúť aj sneženie a ojedinele výdatné zrážky. Najvyššia denná teplota bude päť až desať stupňov, v Žilinskom kraji, na Horehroní a na Spiši jeden až päť stupňov. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

Fúkať bude silný vietor

Teplota na horách vo výške 1 500 m bude okolo mínus troch stupňov. Fúkať bude prevažne juhozápadný vietor rýchlosťou tri až desať metrov za sekundu, čo je 10 až 35 km/h, v nárazoch ojedinele okolo 14 metrov za sekundu, čo je 50 km/h. Na hrebeňoch hôr meteorológovia očakávajú prudký až búrlivý vietor, neskôr hrozí na hrebeňoch Tatier víchrica. Predpokladané množstvo zrážok je jeden až 15 milimetrov, ojedinele 15 až 25 milimetrov, od stredných polôh do 10 cm a na horách do 25 cm.