Začnite rok 2019 s čistým štítom. Toto je 8 vecí, ktorých by ste sa mali zbaviť hneď na začiatku

Lucia Mužlová

Začiatok nového roka je ideálna doba, kedy si môžete utriediť nie len myšlienky v hlave a stanoviť si nové ciele, no môžete výrazne zmeniť aj priestor, v ktorom sa zdržujete najčastejšie a teda svoj domov. Ak uvažujete o zmene a veľkom upratovaní, tieto tipy by vám mohli výrazne uľahčiť život.

Ak ste sa v novom roku naladili na vlnu veľkého upratovania, nechoďte na to bez rozmýšľania. Momentálne sa naše domácnosti ešte stále po sviatkoch lesknú čistotou. Utreli sme prach aj tam, kde to bežne nerobíme, umyli sme okná a jednoducho pripravili domácnosť pre návštevy. Teraz je ten správny čas vrhnúť sa na veci, ktoré ostali skryté v poličkách a skriniach.

Smutné vankúše a nepotrebné deky

Foto: unsplash/DESIGNECOLOGIST

Vedeli ste, že sa odporúča meniť vankúše po jednom až dvoch rokoch? A to nie len tie, ktoré sa nachádzajú vo vašej spálni, no patria sem aj tie v obývačke. Ak ich nechcete vyhadzovať, toto je ideálna doba aspoň na nákup poťahov a obliečok, ktoré dodajú vašej obývačke nový šmrnc. Čo sa spálne týka, možno pri pohľade na svoj starý vankúš vyroníte slzu. Nebojte sa investovať, poďakuje sa vám najmä vaše telo. A čo so starými vankúšmi a nepotrebnými dekami, ktoré zbytočne zaberajú miesto? Informujte sa v útulkoch vo vašom okolí, počas zimy tieto veci viac než uvítajú.

Takmer vypálené sviečky

Foto: unsplash/Daiga Ellaby

S nástupom jesene sa v mnohých domácnostiach začínajú páliť sviečky. Domov tak vyzerá útulne, je voňavý a celkovo, takáto atmosféra pozitívne vplýva aj na naše psychické zdravie a pohodu. Ak máte skrinku plnú sviečok, na ktoré ste možno už aj zabudli, je načase urobiť si poriadok aj tu. Ak máte veľa sviečok, ktoré sú vypálené len tak do polovice, môžete ich roztopiť a pospájať podľa potreby.

Staré oblečenie

Keďže zima už je v plnom prúde niekoľko týždňov, určite ste postrehli, ktoré kúsky nosíte pravidelne, a ktoré naopak ostali ležať v skrini už niekoľko sezón. Verte mi, ak ste si ten kabát neobliekli ani tento rok, neoblečiete si ho ani ten ďalší a preto je zbytočné ho ďalej odkladať. Staré veci môžete darovať do domovov, prípadne ich môžete vyhodiť do špeciálnych kontajnerov na oblečenie. Inšpirovať sa môžete aj u tejto slovenskej youtuberky Tiny, ktorá vás inšpiruje nie len svojím šatníkom ale aj celkovou filozofiou.

Potraviny po dátume spotreby

Možno by vám ani nenapadlo upratovať v skrini s potravinami. Ruku na srdce, koľko kúskov po záruke by ste tam našli? Momentálne sú naše zásoby ešte stále celkom bohaté po sviatkoch, preto vytrieďte všetko, na čo ste zabudli posledné týždne. To isté platí aj o chladničke. Vytrieďte koreniny, všetkým múkam nájdite dózičky a urobte si kuchyňu viac prehľadnou. Nie je nič lepšie, ako variť v priestore, kde má všetko svoje miesto.

Staré lieky a kozmetika

Foto: unsplash/Element5 Digital

Po potravinách sa vrhnite aj na lieky. Skontrolujte dátum spotreby každého jedného lieku a taktiež si vytrieďte kozmetiku. Keď si všimnete, na každej kozmetickej vecičke sa nachádza logo s téglikom, ktoré má v sebe číslo, väčšinou 6 alebo 12. To je informácia pre vás. Daný produkt by nemal byť otvorený dlhšie, ako je uvedené a teda, týka sa to aj obľúbených rúžov, ktoré si nechávate na nejakú príležitosť. Kritické sú aj laky na nechty.

Hrnčeky

Foto: unsplash/Chris Scott

Všetci dobre vieme, koľko hrnčekov sa nám za život v domácnosti nahromadí. Dostávame ich ako darček, no niekedy neodoláme a kúpime si jeden aj sami. Niektoré sú už v stave, kedy ich využívame stále menej a v poličke ich zatláčame stále viac dozadu. Zvážte, či vám bude hrnček, ktorý ste v detstve dostali od babičky naozaj chýbať. Dáme vám jeden tip, ak sa farba ošúchala alebo má aj nepatrnú prasklinu, mali by ste ho vyhodiť.

Trvalo zašpinené uteráky a utierky

Foto: unsplash/chrissie kremer

Uterák by sme mali meniť každé dva dni. V opačnom prípade sú pokryté toľkými baktériami, že to radšej ani nechcete vedieť. Pravidelným používaním sa samozrejme uteráky aj utierky opotrebujú, preto zvážte ich výmenu. Staré môžete recyklovať a po sviatkoch je ideálne investovať do nejakej novej sady, ktorá bude určite vo výpredaji.

Bižutéria

Foto: unsplash/WATCHDAVID

Nehovoríme, že sa máte zbaviť strieborných šperkov alebo kúskov, ktoré pre vás majú nejakú citovú hodnotu. Prejdite svoje doplnky a vyhoďte všetko, čo už nenosíte alebo sa časom opotrebovalo. Hrdzavú retiazku, či prsteň, ktorý farbí na prste už nosiť naozaj nebudete. Taktiež sa u vás možno nájdu lacné kúsky, ktoré dávno vyšli z módy  nechávate si ich len zo sentimentu.

Pozri aj: Prečo je ženám stále zima? Vedci prišli s odpoveďou, ktorá vás možno prekvapí

Lucia M.

Najnovšie články