Prečo je ženám stále zima? Vedci prišli s odpoveďou, ktorá vás možno prekvapí

Lucia Mužlová

Ženám býva neustále zima. Je to fakt, ktorý dobre poznajú najmä naše polovičky. Či sme doma v ponožkách, alebo vonku, je to v podstate jedno, nám ženám je stále zima. Dôkazom sú aj studené nohy pod perinou, ktoré zrejme dobre poznáte. Vedci prišli s dôvodmi, prečo ženy často trápi tento problém.

Foto: unsplash/Alex

Nové výskumy prišli so zaujímavým výsledkom, ženy znášajú zmeny teplôt oveľa ťažšie ako muži. Má to viac ako jeden dôvod.

Prvým indikátorom sú studené ruky aj nohy. To však nie je nič prekvapujúce. Ženské končatiny sú približne o 3 stupne chladnejšie ako mužské. Na toto vedci prišli už v roku 1998. Ženy totiž spotrebujú viac energie a tepla na to, aby zahriali vnútorné orgány a pre nohy a ruky jej už toľko neostane.

Ruky a nohy sú teda chladnejšie, no celková teplota je vyššia. Štúdia ukázala, že priemerná teplota ženského tela je o 0,003 stupňa vyššia ako u mužov. Je to síce na prvý pohľad zanedbateľné číslo, no v reále ženy vnímajú túto pocitovú teplotu oveľa markantnejšie.

Foto: unsplash/Alexandre Croussette

Okrem toho, v ženskom tele je viac tuku, sú menšie a majú menej svalov. Svaly však produkujú teplo, ktoré niektorým ženám chýba, napriek tomu, že platí domnienka, že práve tuk zahrieva.

Za nespravodlivosť môžeme považovať aj fakt, že u mužov bol pozorovaný rýchlejší metabolizmus. Ženy ho podľa výskumu majú pomalší až o 23% a tu nastáva ďalší problém. Metabolizmus ovplyvňuje premenu potravín na energiu a preto ak funguje správne a dostatočne rýchlo, zahreje ta skôr a taktiež chudnete rýchlejšie.

Na záver by sme dodali, že to, že je ženám stále zima má korene aj v evolúcii a v akomsi „pláne prírody“. Aspoň sa môžeme zahriať chutným čajom, zabaliť sa do deky a byť v blízkosti človeka, ktorý nás vždy zahreje.

Pozri aj: Nový zákon v platnosti. Tieto deti majú obedy zdarma už od januára, niektoré si však počkajú až do septembra

Lucia M., adme.ru

Najnovšie články