Niektorí seniori čakajú na dôchodky aj viac ako rok. Ak medzi nich patríte aj vy, toto by ste mali vedieť

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Mnohí seniori majú problém. Niektorí čakajú na dôchodok od Sociálnej poisťovne aj viac ako rok. Problémom je dodržanie zákonných lehôt na ich priznanie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TVNoviny s tým, že na prieťahy sa verejnému ochrancovi práv sťažujú každý rok desiatky ľudí. Sociálna poisťovňa pritom hovorí o komplikovaných žiadostiach a o tom, že väčšinou rozhodovať stíha.

Čakal 14 mesiacov

Keď dosiahnete dôchodkový vek alebo ovdoviete, požiadate o penziu. Poisťovňa má rozhodnúť do 60 dní, pri náročnejších prípadoch do 120 dní. Niektorí seniori však čakajú oveľa dlhšie. Portál informoval o bývalom baníkovi Mikulášovi zo Svidníka, ktorý čakal na dôchodok 14 mesiacov. Bolo to pre neho komplikované, pretože je samoživiteľ a peniaze si musel požičať, inak by nemal z čoho zaplatiť byt.

Foto: unsplash

Problémy sú rôzne

Podľa ombudsmana sa poisťovňa občas skryje za zložitosť konania, ktorá naťahuje lehoty, hoci to tak nie je. Podľa Róberta Dobrovodského je príčinou nedostatok personálu, zlý manažment vecí a málo posudkových lekárov. V čase inflácie, kedy dôchodcovia ledva s peniazmi vyjdú, to nie je dobrá správa.

Poisťovňa pripúšťa pochybenie

Poisťovňa pochybenia pripúšťa, avšak tvrdí, že v roku 2022 sa žiadatelia dostali k dôchodku v priemere o dva mesiace. Dlhšie to trvá v prípadoch, keď musia pátrať po bývalých zamestnávateľoch, ktorí už zanikli, alebo zisťovať nároky na penziu v zahraničí, ako to bolo v prípade Mikuláša, ktorý pracoval v Čechách.

Pokiaľ sa rozhodovanie o dôchodku naťahuje, Sociálna poisťovňa môže vyplatiť zálohu dopredu, aby ste nezostali bez peňazí, nie je to však automatické. V roku 2022 vyplatila preddavkovo dôchodok 4-tisíc seniorom a rozhodnutí o dôchodku bolo viac ako 120-tisíc. Preddavkový dôchodok môžu vyplácať len v prípade, že sú si istí, že žiadateľ má 15 rokov poistenia hradených.

Pokiaľ sa chcete vyhnúť problémom, odkladajte si pracovné zmluvy či číslo poistenia v zahraničí.