Zmena pre všetkých žiadateľov dôchodku. Od dnešného dňa platí táto vec

SITA

Foto: maxpixel

Ľuďom, ktorí požiadajú o dôchodok, ubúda od 1. apríla tohto roka ďalšia povinnosť. Pobočke Sociálnej poisťovne už nemusia predkladať potvrdenie z úradu práce o období, v ktorom boli v minulosti zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Tieto informácie si Sociálna poisťovňa a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vymieňajú medzi sebou elektronicky. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Od začiatku tohto mesiaca je Sociálna poisťovňa povinná získavať a používať údaje evidované v informačnom systéme úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v časti týkajúcej sa evidencie uchádzačov o zamestnanie a pomoci v hmotnej núdzi. Zmena nastala len v získavaní údajov o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Potvrdenie nevyžadovali ani predtým

Údaje o poberaní dávok v hmotnej núdzi Sociálna poisťovňa z informačného systému úradu práce získavala už pred zmenou zákona proti byrokracii. Od žiadateľov o dôchodok teda už ani doteraz nevyžadovala potvrdenie o poberaní dávok v hmotnej núdzi.

Údaje o období, v ktorom boli žiadatelia o dôchodok zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie, si zamestnanci Sociálnej poisťovne zistia sami cez portál OverSi, ktorý využívajú orgány štátnej a verejnej správy, alebo elektronicky priamo od príslušného úradu práce. Ak však žiadateľ o dôchodok má doma potvrdenie o evidencii na úrade práce, môže ho pri spisovaní žiadosti o dôchodok Sociálnej poisťovni predložiť.

0
Komentovať