Vianoce budú v roku 2022 na televíznych obrazovkách tradičné. Tešiť sa môžete na tieto klasické rozprávky

SITA

Foto: Filmové studio Barrandov / DEFA

Klasické slovenské filmové rozprávky budú spríjemňovať vianočnú atmosféru počas sviatkov aj tento rok. Počas Štedrého dňa ponúknu televízie obľúbené firmy Perinbaba, Plavčík a Vratko a Kráľ Drozdia brada. Vo vianočnom a novoročnom vysielaní sa objavia aj ďalšie filmové poklady zo zbierok Slovenského filmového ústavu.

Článok pokračuje pod videom ↓

K najobľúbenejším slovenským titulom počas Vianoc patrí Perinbaba (1985) režiséra Juraja Jakubiska. Rozprávka o starenke, ktorá sa starala o sneh a o Jakubovi, ktorý sa nebál smrti, zachytáva odvekú túžbu človeka po šťastí, porozumení a láske, snahu prekonať ťažkosti a zvíťaziť nad smrťou. Počas Štedrého dňa ju uvedie TV Markíza. Verejnoprávna RTVS na Jednotke uvedie v tento deň film Kráľ Drozdia brada (1984) Miloslava Luthera.

Čakajú nás klasiky aj novinky

Rozprávkový príbeh hovorí o krásnej, ale pyšnej princeznej, ktorá kruto znevažuje každého uchádzača o jej ruku a trón. Svadba so žobrákom, obyčajný chudobný život, ťažká práca a láska však neposlušnú princeznú nakoniec naučia milovať aj odpúšťať. TV JOJ divákom ponúkne rozprávku Martina Ťapáka Plavčík a Vratko (1981). Ide o filmovú adaptáciu rovnomennej rozprávky Pavla Dobšinského o chlapcovi, ktorý priplával po vode, o troch Vratkových zlatých vlasoch a o láske ku krásnej princeznej.

Foto: Filmové studio Barrandov

Počas vianočných sviatkov si diváci budú môcť pozrieť aj rozprávku Nebojsa (1988) Júliusa Matulu o odvážnom putovaní smelého drevorubača, ktorý na svojej ceste oslobodí zakliatu krajinu, oklame zlého čarodejníka, prekoná nástrahy čiernej pani a oslobodí princeznú. Do programu ju zaradila TV Markíza, ktorá uvedie aj komédiu o partii záletných drevorubačov Nevera po slovensky (1980) Juraja Jakubiska. Film realisticky zachytáva obraz súdobého života na dedine a s humorom kritizuje pretvárku, pokrytectvo či mužskú pýchu.

Bohatý vianočný program

Ako ďalej informovala tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová, bohatý program zo zbierok SFÚ ponúkne verejnoprávna televízia na Jednotke v období Vianoc i krátko po Novom roku. Uvedie paródiu na frankensteinovské príbehy Pehavý Max a strašidlá (1987) Juraja Jakubiska aj rozprávku o dobrodružnom putovaní odvážneho princa a jeho verného sluhu za krásnou dievčinou Mahuliena zlatá panna (1986) Miloslava Luthera.

Foto: unsplash

Do programu zaradila tiež orientálnu rozprávku Dušana Rapoša Falošný princ (1984) o lenivom krajčírskom tovarišovi, ktorý neprávom vystupuje ako kráľovský syn. Divákom ponúkne aj rozprávku Dušana Trančíka Sedem jednou ranou (1988) o šikovnom krajčírovi, ktorý jednou ranou zabil sedem múch a tiež rozprávku Stanislava Párnického Šípová Ruženka (1990). Koniec roka bude na RTVS patriť filmu Sebechlebskí hudci (1975) Jozefa Zachara. Na Nový rok odvysiela dvojdielny film Jánošík I.-II. (1962, 1963) Paľa Bielika a v novoročnom období prinesie dramatický príbeh o chlapskej cti a odvahe Očovské pastorále (1973) Jozefa Zachara.

Slovenské filmy pravidelne počas roka uvádza aj televízia CS film zameraná výlučne na českú a slovenskú tvorbu. Vo vianočnom období odvysiela filmy Obyčajný špás (1989) Aloisa Ditricha, Blízke diaľavy (1979) Otakara Krivánka, Prípad pre obhajcu (1964) Martina Hollého a Šiesta veta (1986) Štefana Uhra.