Otec zdieľal silnú fotografiu dcérky zomierajúcej na rakovinu. Dôvod, prečo to urobil, vás dojme

Lucia Mužlová

Rodičia by nemali pochovávať svoje deti, avšak napriek tomu sa to deje. Aký to však musí byť pre rodiča pocit, keď vidí svoje dieťa v neznesiteľných bolestiach, pričom mu nijako nevie pomôcť? Otec len 4-ročnej Jessicy Whelan, ktorá zomrela takmer pred rokom, zverejnil na sociálnej sieti naozaj kontroverznú fotografiu svojho umierajúceho dieťaťa. Čo ho viedlo k tomuto činu?

Všetko sa to začalo jedinou fotografiou. Vlastne nie. Začalo sa to už dávno predtým. Vtedy, keď dcérka Andrewa Whelana z Oswaldtwistle v Lancahsire začala trpieť bolesťami. Následne podstupovala nekonečné množstvo vyšetrení, ktoré viedli k jednému smutnému záveru. Jessica mala neuroblastóm – zhubný nádor nervových zakončení, ktorý sa vyskytuje najmä u detí. Je bolestivý, zhubný a prakticky neliečiteľný. Malému dievčatku ho diagnostikovali ako trojročnej, no po dlhých mesiacoch boja s touto chorobou ho v novembri 2016 nakoniec prehrala.

Na rutinnej lekárskej prehliadke si doktorka všimla, že s dievčatkom nie je niečo v poriadku. Spustil sa kolotoč vyšetrení a bolesti.

https://www.instagram.com/p/BNFtcKdAz4w/?tagged=jessicawhelan

Andy začal fotografovať svoju dcéru, aby sa aspoň na chvíľu odvrátil od ťaživých myšlienok. Najprv dúfal, že na fotografiách bude zachytený proces vyliečenia sa z rakoviny, ale osud to zariadil inak.

Gepostet von Andy Whelan am Montag, 2. November 2015

Postupom času sa Jessicin zdravotný stav začal prudko zhoršovať. Vrchol utrpenia je zachytený na tejto fotografii, ktorá sa dotkla vnútra každého človeka.

View this post on Instagram

Kanser hastası kızının acı cektiği zamanları goruntuleyen baba, bu acıların son bulması için dua ettiği gibi bende tüm kalbim dualarına dualarına katıldım. Cunku bu illet hastalığın insan vucuduna ne denli acılar yasatabileceğini cok kucuk yasta tecrube etmiş ensevdiğim varlık olan annemi acılar içinde kıvranırken gordugum anları hic bir zaman unutamadım..morfinlerin bile acıyı durdurmadığı son zamanlar… hic bir cocugun acıyla tanısmamasını diliyorum mucadele eden tum cocuklara, tum insanlra ve ailelerine sabır kuvvet🙏🏼diliyorum.🙏🏼 aramızdan ayrılmıs acıları son bulmus;( bu guzel melek kiz.suan kalbim ve tum beynim acıyor…bir anne babanın acısının en kor hali bu olsa gerek..Huzur içinde uyu melek; kanserle mücadelesini dua ile takip ettiğim kiz😥babasının son mesajları;"İngiltere’nin Lancashire kentinde yaşayan dört yaşındaki kanser hastası Jessica Whelan’ın ölümü bütün ülkeyi adeta yasa boğdu. Acılı baba, kızının ölümü ardından yürek burkan bir yazı paylaştı. "Dün gece sonunda onu kollarımla sarmama izin verdi ve kocaman sarıldık birbirimize. Onu ne kadar çok sevdiğimi anlattım.“ "Gözlerini kapayıp, uykuya dalmasını ve gittiği yerden korkmamasını söyledim; bütün yüzünü defalarca öptüm.“(( "Jessica bu sabah 7.00’de huzura kavuştu. Bir yanım bu acıdan kurtulduğu için mutlu, bir yanım ise acı içinde. Benim prensesimin melek kanatları çıktı ve cennette sevdikleriyle birlikte olacak. Bir gün yeniden bir araya gelene kadar, küçük abisini ve onu sevenleri yukarıdan hep izleyecek.“ jessicawhelan ..mutluluklar gibi acilarda yürekleri birleştiriyor;( #kanser #restinpeacejessica #jessicawhelan #cancer #child #sadness

A post shared by Emilya’s (@emilyas_) on

Otec ju zverejnil aj na stránke Go Found Me, kde chcel vyzbierať peniaze na financovanie výletov a zážitkov pre Jessicu. Už vedel, že im neostáva veľa času. Liečba ich stála všetky úspory, a aby toho nebolo málo, Alanovu dodávku, v ktorej mal všetky svoje elektrikárske prístroje, niekto vykradol. Rodinu tak nechal v obrovských finančných problémoch.

Na zverejnenie fotografie mal vážny dôvod

„Cieľom fotografie nebolo vzbudiť ľútosť, ale zvýšiť povedomie o tom, že rakovina sa môže týkať kohokoľvek z nás. Nevyberá si. Na svete zomrie každé tri minúty nejaké dieťa na rakovinu. Treba myslieť na to, aby sa liečba stala oveľa prístupnejšia,“ tvrdí zronený otec. „Najprv sme nemali v úmysle publikovať na verejnosti. Urobil som ju aj preto, aby sme si spätne mohli pripomenúť, že predlžovať jej utrpenie by už naozaj nemalo zmysel. Nakoniec som ju však zverejnil. A svoje rozhodnutie neľutujem,“ dodáva na záver.

Na svete sa u viac ako 300-tisíc detí ročne diagnostikuje rakovina. Zatiaľ čo vo vyspelých štátoch majú 80-percentnú šancu na vyliečenie, v rozvojových krajinách ju majú iba 10-percentnú. Naozaj až tak záleží na tom, kde sa človek narodí? Veď všetky deti na svete by mali mať rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti.

Pozri aj: Príspevok tejto mamičky má už viac ako 400 000 likeov a nesie v sebe posolstvo. Sú to slová, ktoré môžu zachrániť viac ako jeden ľudský život!

zdroj: babskeveci.sk, independent.co.uk

Najnovšie články