Pátrajú po nej už 13 rokov. Polícia oznámila prelom vo vyšetrovaní únosu Madeleine McCann

Lucia Mužlová

Foto: Netflix (Disappearance of Madeleine McCann)

Ak máte predplatenú streamovaciu službu Netflix, potom vám zrejme neušla nová dokumentárna séria, ktorá nás vracia o 13 rokov späť k dňu, kedy zmizlo snáď najhľadanejšie dievčatko, vtedy len 3-ročná Maddie.

Foto: Netflix (Disappearance of Madeleine McCann)

Seriál Zmiznutie Madeleine McCannovej (The Disappearance of Madeleine McCann) nám prináša hrozivý pohľad na nefungujúci systém, zúfalstvo rodiny aj hrdinstvo mnohých zúčastnených. Všetko sa začalo tým, že rodina McCannových sa rozhodla stráviť dovolenku pri mori v Portugalsku, v letnom rezorte Praia da Luz. 3. mája vo večerných hodinách bola Maddie unesená, pátrajú po nej do dnešného dňa a teda už 13 rokov. Seriál sa teší mimoriadnemu úspechu a je šancou na to, aby si každý z nás uvedomil, akým problémom v dnešnom svete čelí najohrozenejšia skupina, maloleté deti.

Únos Maddie McCann

Foto: Koshelyev [CC BY-SA]
V teplý večer si rodičia Maddie a dvojičiek Seana a Amelie vychutnávali večer s priateľmi v reštaurácii hotela, v ktorom boli všetci ubytovaní. Ich deti spali v apartmánoch a rodičia sa každú pol hodinu striedali, aby spiace deti skontrolovali. Keď sa svoje tri deti rozhodla ísť skontrolovať práve Kate McCann, matka malej Maddie, zistila, že nie je vo svojej posteli a okno v izbe je otvorené. Odvtedy svoju dcéru nevidela.

Kate okamžite bežala naspäť do reštaurácie s krikom a plačom. Začalo sa obrovské pátranie, zapojená bola takmer okamžite aj miestna Polícia. Prvých 48 je kľúčových, no pátranie neprinášalo absolútne žiadne stopy. Obyvatelia portugalského mestečka Praia da Luz sa spojili, prehľadávali okolie nie len hodiny ale dni, ba aj týždne. Všade v okolí viseli fotografie malej Maddie, každý chcel, aby sa dievčatko čím skôr našlo.

Hlavní podozriví boli aj rodičia

Foto: Flickr (Gideon)

Tlak novinárov na rodinu bol obrovský a neustal ani po 13 rokoch. Portugalská Polícia dokonca spravila niekoľko fatálnych chýb počas vyšetrovania, hlavnými podozrivými boli na istý čas aj rodičia malej Madeleine, obaja uznávaní lekári z Veľkej Británie. Tlaku sa nedalo zabrániť, médiá informovali o nepravdivých informáciách, po súdnych konaniach dokonca museli vyplatiť sankcie dotknutým osobám, väčšinou blízkym priateľom rodiny, ktorí v ten večer, kedy Maddie zmizla, pokojne večerali v reštaurácii. Príbeh nie je uzavretý, po malom blonďatom dievčatku sa pátra dodnes.

Polícia oznámila prelomové informácie

Nemecká polícia oznámila, že v prípade vyšetrovania sa objavil nový podozrivý. Z vraždy bol obvinený 43-ročný nemecký občan, informuje BBC.

Muž sa mal pohybovať v Lokalite, kde rodina dovolenkovala. Údajne cestoval po Španielsku a Portugalsku v karavane. Polícia zaznamenala jeho telefonický rozhovor len pár minút predtým, ako dievčatko zmizlo. Orgány vyzvali ľudí, aby kontaktovali políciu, ak majú akékoľvek informácie o karavane alebo udalostiach, ktoré sa udiali pred rokmi v deň zmiznutia. Keďže dôkazy o smrti Maddie stále neexistujú, polícia po nej stále pátra ako po nezvestnej.

Podarilo sa odhaliť organizovanú skupinu pedofilov

Zarážajúce sú však zistenia, ktoré celý dokument na Netflixe prináša. Súkromnému detektívovi, ktorého si rodina najala sa podarilo infiltrovať do skupiny pedofilov, ktorá sa pohybovala najmä na dark weboch a jednotliví členovia si medzi sebou šírili detskú pornografiu. To však nebolo to najhoršie. Odhalili sa mnohé prípady únosov detí, nelegálna činnosť a zneužívanie. Práve pátranie súkromného detektíva sa zaslúžilo o rozbitie organizovanej skupiny, ktorá operovala v Portugalsku.

Zneužívanie v smutných číslach

Foto: Paulrudd [CC BY-SA]
Do prípadu sa zapájali aj politici, známe osobnosti a novinári, ktorím naozaj záležalo na tom, aby v kampani bojovali proti zlu páchanom na deťoch. Seriál sprevádza aj rozprávanie Jima Gamble, zakladateľa Child Exploitation and Online Protection Command, čo je organizácia na vnútroštátnej aj medzinárodnej úrovni, ktorá pomáha pri riešení prípadov sexuálnych útokov, týrania detí a nelegálnej práce. Jedná sa o bývalého vyšetrovateľa zo špeciálnych jednotiek, ktoré mali na starosti zamedziť zneužívaniu detí v rozvojových krajinách. Spoločnosť kombinuje policajné právomoci s odbornosťou z podnikateľského sektora, vlády, špeciálnych charitatívnych organizácií a ďalších zainteresovaných organizácií.

Práve Jim poukázal na to, ako málo vláda a štát podporujú riešenie týchto závažných trestných činov. Čo sa finančnej podpory týka, v roku 2012-2013 bol ich rozpočet 6 miliónov libier, čo je okolo 7 miliónov eur. Zamestnávali 109 ľudí, ktorí pomáhali. Podľa správy z roku 2019 od  PBC, Protection of Minors (Ochrana menšín- pozn. redakcie) 1 z 3 detí nikdy nikomu nepovie o zneužívaní a týraní, či už fyzickom alebo psychickom. Výskum uskutočnil UNICEF v 30 krajinách sveta.

Situácia na globálnej úrovni

Foto: pxfuel

Podľa odhadov WHO v roku 2017 až 1 miliarda maloletých vo veku od 2 do 17 rokov znášala násilie, či už fyzické, emočné alebo sexuálne. Sexuálne zneužívanie podľa niektorých odhadov UNICEF z roku 2014 postihlo viac ako 120 miliónov detí , čo predstavuje najväčší počet obetí vôbec. V roku 2017 organizácia OSN uviedla, že v 38 krajinách s nízkymi a strednými príjmami takmer 17 miliónov dospelých žien priznalo, že mali nútené sexuálne vzťahy počas svojho detstva.

Situácia v Európe

Foto: pxfuel

Podľa odhadov WHO v roku 2013 bolo v Európe obeťou sexuálneho zneužívania takmer 18 miliónov detí: 13,4% dievčat a 5,7% chlapcov. Podľa UNICEF asi 2,5 milióna mladých žien zažíva sexuálne zneužívanie s fyzickým kontaktom alebo bez neho pred dosiahnutím 15 roka života. Okrem toho sa 44 miliónov (približne 22,9%) stalo obeťami fyzického násilia, zatiaľ čo 55 miliónov (29,6%) sa stalo obeťou psychického násilia. A to nie je všetko. V roku 2017 zverejnila správa INTERPOLu o sexuálnom vykorisťovaní maloletých k identifikácii 14 289 obetí v 54 európskych krajinách.

Prípad Maddie McCann nebol zatiaľ vyriešený, publicita bola enormná, dá sa povedať, že až neudržateľná a v mnohých smeroch vyšetrovaniu aj uškodila. Netreba však zabúdať, že to nie je jediné dieťa, po ktorom sa pátra. Je správne dnes pomáhať požiarom v Austrálii či Brazílii, finančne vypomôcť útulkom a ľuďom bez domova, no na najohrozenejšiu skupinu sa často zabúda. Tou sú práve bezbranné deti.

Najnovšie články