Počas dňa som často podliehala stresu a nevedela som sa upokojiť. Potom som objavila týchto 6 dychových cvičení a dnes dokážem svoj stres ovládnuť

Monizz

Niekoľkokrát za deň pociťujete návaly nervozity, stresu, rozbolí vás žalúdok, hlava, alebo sa jednoducho začnete vnútorne obávať, triasť a máte strach ani neviete z čoho? Deň plynie, starostí je celá kopa a vy neviete kam skôr skočiť. Už v minulosti budhistickí mnísi učili, že najlepším liekom na nervozitu je dýchanie. Možno to znie ako klišé, ale nedajte sa odradiť a čítajte ďalej.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každá rutina prináša svoje pre a proti. Rutina pravidelného dýchania však prináša iba samé PRE. A to zaručene. Máme to odskúšané. Nemusíte byť fanúšičky jógy ani budhistickej kultúry, o pravidelnom dýchaní nás učili ešte naše pra-pra-prababičky. Dýchanie pri pôrode, dýchanie pri závratoch, dýchanie pri žalúdočnej nevoľnosti… A dýchanie a dýchanie!

Základným pravidlom pre dychové cvičenia odbúravajúce stres je vzpriamená poloha v sede a zatvorené oči. Keď ste oba aspekty splnili, pokúste sa predstaviť si príjemné miesto a začnite premýšľať o pekných veciach. O rodine, partnerovi, deťoch, jednoducho o čomkoľvek, čo vás upokojuje.

dychanie1
brightside.me

Ak chcete stres rýchlo znížiť začnite dýchať krátko a hlboko. Po niekoľkých takýchto nádychoch a výdychoch dych zadržte na 4 sekundy a opäť pomaličky vydýchnite. Počkajte 5 sekúnd a začnite odznova, až pokým sa nebudete cítiť uvoľnenejšie.

dych4
brightside.me

Keď si chcete počas náročného pracovného dňa jednoducho uvoľniť a prečistiť myseľ, položte si jednu ruku na čelo a druhú na zátylok. Prispejete tým k posilneniu prietoku krvi do týchto častí hlavy, čím znížite napätie. Ruky nechajte na hlave a pomaly a rovnomerne dýchajte.

dychanie3
brightside.me

Náročná situácia doma či v práci? Máte pocit, že tento konflikt nebude bez následkov? Na upokojenie vašich nervov a neprepuknutie k výbuchu zlosti vám pomôže jednoduché cvičenie. Zhlboka sa nadýchnite a potom energicky vydýchnite. Pritom majte ústa mierne pootvorené. Pri vydychovaní musíte cítiť, že vzduch vám z úst odchádza v malých dávkach a je akoby tlačený zvnútra vašich pľúc.

dych3
brightside.me

Skvelým tipom na odbúranie stresu je aj umelé zívanie. Otvorte ústa tak široko, ako je to možné. Dbajte na bod, kedy pocítite tlak na spodnej časti čeľuste. Vtedy začnite rovnomerne dýchať. Mali by ste cítiť, ako sa vaše pľúca plnia vzduchom. Vtedy cvičenie robíte správne. V takejto polohe zadržte na 2 sekundy dych a potom opatrne a rovnomerne vydýchnite.

dych2
brightside.me

Dýchajte v plnom rozsahu vašich pľúc a bez zadržiavaniu dychu tak, aby vzduch prúdil von cez vaše otvorené ústa. Perami by ste mali vytvoriť kruh a vzduch nimi vydychovať akoby po častiach. Prvá časť výdychu by mala byť najdlhšia a každá ďalšia časť výdychu by mala obsahovať menej a menej vzduchu. Po tom, ako celkom vydýchnete všetko vzduch, počkajte 5-10 sekúnd a opakujte cvičenie opäť. Toto cvičenie je výborné na nájdenie rovnováhy v náročných situáciách predovšetkým v práci a najmä, keď vám dochádzajú slová.

dych1
brightside.me

Osvojiť si dychové cvičenia nie je vôbec náročné. Chce to len chuť a niekoľko minút času každý deň. Postupne sa z cvičení stane zvyk, bez ktorého si svoj deň skôr či neskôr nebudete vedieť predstaviť. Neublížite tým nikomu. Maximálne tak pomôžete sebe samej. Tak čo, vyskúšate?

zdroj : babskeveci.sk (Monika), brightside.me

Najnovšie články