Porovnali sme drahé a lacné riasenky. Výsledky nás neskutočne prekvapili

Natália Gaberová

Test riaseniek/Foto: Tomáš Kováč

Leto je tu a s ním zahajujeme aj dovolenkovú sezónu. Aj keď nie vždy sa nám, ženám, chce v týchto horúcich dňoch maľovať a už rozhodne nie, keď ideme niekam k vode, sú chvíle, kedy siahneme aspoň po riasenke. A v tomto prípade ideálne po vodeodolnej. Práve preto sme sa rozhodli pre vás otestovať 4 riasenky z troch rôznych cenových kategórií. 

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: Tomáš Kováč

Testovanie riaseniek nemusí byť vždy objektívne, pretože každý má iné riasy, prípadne od maskary požaduje iný efekt – či už predlžujúci, objemový alebo aby boli riasy pekne oddelené. Našim hlavným cieľom však bolo priniesť vám objektívne výsledy, čo sa týka výdrže riaseniek po kontakte s vodou. Práve preto v článku nájdete fotografie pred aj po teste vodeodolnosti. Aby ste si lepšie dokázali predstaviť, aký efekt robia jednotlivé riasenky, všetky sme testovali bez použitia kliešťov či kulmy na riasy.

Najdrahšie nerovná sa najlepšie

High-end make-up by mal byť zárukou kvality. Vyplatí sa však investovať do vodeodolnej riasenky? My sme otestovali Diorshow Iconic Overcurl od značky Dior, ktorá sľubuje, že dodá vašim riasam maximálnu dĺžku a zároveň aj neskutočný objem. Riasy by mala natočiť, a tak zvýrazniť tvar očí.

Riasenka od Dior stojí v kamenných predajniach 40€, čo je naozaj dosť, no a keďže ide o značkový kúsok, očakávali by sme aj luxusné balenie. Po vybratí riasenky z krabičky však prišlo menšie sklamanie, pretože obal pôsobí dosť lacno a obyčajne. Žiadny výnimočný pocit, že držíme v rukách Dior riasenku tak neprišiel.

Foto: Tomáš Kováč

Kefka je z prírodných štetín, jemne zahnutá, aby dokázala riasy nadvihnúť a vytočiť. Maskara skutočne pekne vytočí riasy a predĺži ich. Pre výraznejší výsledok odporúčajú výrobcovia riasenku navrstviť, ale hneď po aplikácii prvej vrstvy riasy trocha zlepí, preto sme sa rozhodli druhú vrstvu neaplikovať, keďže by vytvorila veľmi neprirodzený efekt. Pri aplikácii sa dosť otláča, preto budete určite potrebovať vatovú tyčinku, prípadne korektor na následnú úpravu viečka.

Foto: Tomáš Kováč
Foto: Tomáš Kováč

Náš test vodeodolnosti zvládla však vzhľadom na jej vysokú cenu podpriemerne. Od tak drahého produktu sme, samozrejme, očakávali úplne iné výsledky, no nielenže kontakt s vodou zapríčinil zlepenie rias, ale okrem toho maskara príšerne štípe v očiach. Síce sa nerozmazala, ale to štípanie pravdepodobne bez utierania očí nevydržíte a budete si ju musieť ísť odmaľovať. Navyše, ak ste nositeľky kontaktných šošoviek, môže spôsobiť to, že vám šošovka bude chcieť vypadnúť z oka.

Foto: Tomáš Kováč

Vystačíte si s drogériou?

Dnes už v drogériách nájdeme naozaj kvalitnú kozmetiku za veľmi priaznivé ceny. Značky ako Bell, Demarcol či Catrice, alebo Essence sú dostupné pre všetkých a v ich sortimente môžeme nájsť skutočné skvosty. Práve posledná spomínaná značka priniesla prednedávnom na trh novú kolekciu You Better Work!, ktorej súčasťou sú aj dve maskary – Volume & Curl a Lenght Definition. Okrem toho, že obe riasenky sú vodeodolné, sľubujú dokonalý make-up aj počas toho najnáročnejšieho tréningu. Cena oboch riaseniek je 3,29€.

Foto: Tomáš Kováč

Objemová maskara (Volume & Curl) by mala vašim riasam dodať dokonalý objem a vytočiť ich. Nemala by lepiť ani vytvárať hrudky. Jemné vykrútená kefka z prírodných štetín naberá primerané množstvo produktu a nie je nutné ju obtierať o nádobku. Nečakajte však žiadny wau efekt, skôr veľmi prirodzený. Pokiaľ máte svoje riasy dlhé, alebo preferujete jemný make-up, mohla by to byť pre vás vhodná alternatíva, pretože maskara riasy pekne oddelí a jemne zvýrazní.

Foto: Tomáš Kováč
Foto: Tomáš Kováč

Pri našom teste s vodou sme od riasenky nemali veľké očakávania, pretože jej cena je skutočne veľmi nízka, avšak dočkali sme sa príjemného prekvapenia. Riasy zlepila len veľmi málo, vôbec sa nezotrela a v očiach neštípala. Na trojeurovú špirálu z drogérie je to veľmi príjemný výsledok, až si dovolíme tvrdiť, že na danú cenovku nadpriemerný.

Foto: Tomáš Kováč

Dobré dojmy nám však pokazila predlžujúca riasenka od Essence (Lenght Definition).  Efekt je takmer totožný a na nerozoznanie od sesterskej maskary a žiadne výrazné predĺženie sa v tomto prípade nekoná ani po aplikácii dvoch vrstiev. Riasy však vďaka umelej kefke oddeľuje veľmi pekne, ale to je jej jediné plus.

Foto: Tomáš Kováč
Foto: Tomáš Kováč

Čo sa týka vodeodolnosti, v tomto prípade nastalo najväčšie sklamanie. Pokiaľ nechcete na dovolenke, niekde na kúpalisku či v posilovni vyzerať ako panda, radšej sa tejto riasenke vyhnite. Síce ani táto maskara v oku neštípe, ale to nič nemení na tom, že v teste vodeodolnosti pohorela na plnej čiare.

Foto: Tomáš Kováč

Zlatá stredná cesta

Kozmetiku značky Pupa Milano síce nekúpite v drogériách, aj keď cenovou skupinou ju možno zaradiť k značkám ako L’oreal, Bourjois alebo MaxFactor. Pupa má predajne po celom Slovensku a takisto aj e-shop, kde môžete nakupovať za rovnaké ceny ako v kamenných obchodoch. Ich naznámejšia riasenka je z kolekcie Vamp! a my sme otestovali jej vodeodolnú verziu. Maskara sľubuje mimoriadne husté a bohaté riasy pripomínajúce umelé.

Foto: Tomáš Kováč

Zakrivená kefka z prírodných štetín naberá dostatočné množstvo produktu a pri tejto maskare vám skutočne stačí jedna vrstva. Riasy veľmi pekne vytočí, oddelí a produkt je nanesený rovnomerne a čo je dôležité, vôbec nezlepuje. Obal pripomína riasenku od Dior, nielen na pohľad, ale aj kvalitou spracovania. Maskara sa pri aplikácii vôbec neotláča.

Foto: Tomáš Kováč

Riasenka pomerne dobre zvládla aj náš vodeodolný test. Riasy síce jemne zlepila, ale nie je to nič katastrofálne a stále vyzerali veľmi pekne. Po vyschnutí vôbec neopadávala a na riasach aj naďalej pekne držala, a to aj pri prejdení si prstom po riasach.

Foto: Tomáš Kováč

Oplatí sa teda priplatiť?

Pokiaľ si potrpíte na drahú značkovú kozmetiku, tak si Diorshow Iconic Overcurl maskaru pokojne kúpte, pretože aj z veľmi krátkych rias dokáže vytvoriť dlhé, no netreba ju vrstviť.  Test vodeodolnosti však nezvládla veľmi dobre, a pre ju nepoužívajte ako vodeodolnú riasenku, najmä ak máte citlivé oči. Ak však chcete doma vlastniť nejaký high-end make-upový produkt, tak táto riasenka nebude najšťastnejšia voľba, pretože jej vysoká cena nezodpovedá kvalite. Vzhľadom na jej vysokú cenu, a teda oprávnené vysoké nároky, jej celkovo udeľujeme 4 body z 10, aj to hlavne za jej efekt pred kontaktom s vodou.

Nové maskary od Essence You Better Work! vytvárajú veľmi podobný efekt, napriek tomu, že jedna z nich je objemová a druhá predlžujúca. Objemová riasenka Volume & Curl v našom teste však obstála oveľa lepšie ako jej predlžujúca sestra Lenght Definition, ktorá sa úplne rozmazala. Riasenka Volume & Curl si od nás odnáša 7 bodov z 10 za prekvapivý výsledok v teste vodeodolnosti a maskara Lenght Definition 2 body z 10, pretože náš test nezvládla.

Foto: Tomáš Kováč

Ak si chcete dopriať veľmi podobný efekt ako od Dior maskary, avšak za oveľa menej peňazí, riasenka od Pupa Milano Vamp! Waterproof je ideálnou voľbou. Nielenže vytvorí veľmi pekné riasy už po prvej aplikácii, ale náš vodeoodolný test zvládla spomedzi všetkých riaseniek najlepšie. Oprávnene sa stáva víťazkou nášho testu vodeodolnosti a aj napriek tomu, že robí len o trochu kratšie riasy ako maskara od Dior, vzhľadom na jej cenu jej udeľujeme 10 bodov z 10.

Najnovšie články