Posledné veľké gesto Freddieho Mercuryho vás dojme k slzám. Toto urobil pre Eltona Johna

Lucia Mužlová

Nesmiernu radosť urobil nejednému fanúšikovi, aj keď v ňom bol Freddie Mercury vykreslený ako drzý sebecký človek, závislý od drog. Nech už však bola jeho minulosť akákoľvek, isté je, že talentu mal na rozdávanie a dokázal strhnúť obrovské davy ľudí. Piesne kapely Queen patria medzi obľúbené ešte aj dnes, roky po tom, čo Freddie Mercury zomrel. Medzi jeho blízkych priateľov patril aj Elton John a takto sa o ňom vyjadril.

Článok pokračuje pod videom ↓

Elton John pripomenul, že jeho hudba sa dotkla miliónov ľudí a jeho smrť, ktorá nastala v roku 1991 na následky komplikácií spájajúcich sa s AIDS, hlboko zasiahla celý hudobný svet. Elton John na svojho priateľa s láskou spomína aj 26 rokov po tom, čo odišiel z tohto sveta a o Mercuryho posledných dňoch napísal aj v knihe s názvom Love is the Cure: On Life, Loss, and the End of AIDS. V diele zdôrazňuje, aký bol spevák v skutočnosti štedrý, dobrosrdečný a láskavý.

Foto: Carl Lenderderivative work: Lošmiderivative work: Morn [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Aj keď mal Freddie pred sebou už len posledné dni a choroba ho pripravila o všetky sily, staral sa o svojich blízkych najlepšie, ako vedel. Takto dojímavo popísal Elton John svojho priateľa Freddieho Mercuryho:

„Freddie verejnosti nikdy neprezradil, že je vážne chorý. Až deň pred smrťou v roku 1991 priznal, že trpí AIDS. Aj keď na javisku žiaril po boku hviezd, akými boli Bowie či Jagger, súkromie si veľmi dobre strážil. Ja som sa však o jeho chorobe dozvedel veľmi krátko po tom, čo mu lekári určili v roku 1987 krutú diagnózu. Bol som skutočne zničený.

Videl som, čo choroba dokáže, trpelo ňou niekoľko mojich priateľov. Vedel som presne, čo to s Freddiem urobí a vedel to veľmi dobre aj on. Vedel, že ho čaká bolestivé umieranie, no napriek tomu bol nesmierne odvážny. Naďalej vystupoval s Queen a bol stále takým vtipným a štedrým človekom, akým bol vždy.

Takmer som sa nedokázal pozerať na to, ako sa ku sklonku 80. rokov jeho zdravie prudko zhoršovalo. Zlomilo mi srdce vidieť, ako ho ničí AIDS. Ku koncu mal telo pokryté léziami, bol takmer slepý a nevládal stáť na vlastných nohách. Ku koncu mal právo starať sa už len o vlastné pohodlie, to však nebol jeho štýl, jednoducho žil vždy pre iných.

Freddie zomrel 24. novembra v roku 1991, no ešte niekoľko týždňov po tom, som smútil a nevedel som sa z toho spamätať. Na Vianoce som zistil, že Freddie mi zanechal ešte jeden posledný dôkaz toho, ako veľmi myslel na iných. Na dvere zazvonil jeden z mojich priateľov a podal mi niečo zabalené v obliečke na vankúš. Vo vnútri bola maľba od môjho obľúbeného britského maliara Henryho Scotta Tukeho.

K obrazu bol pripojený odkaz. Frieddie ma oslovil prezývkou, ktorú mi dal pred rokmi. Ja som bol Sharon a on bol Melina. V odkaze stálo: Drahá Sharon, myslel som si, že by sa ti to mohlo páčiť. S láskou, Melina. Šťastné a veselé. V tom čase som mal 44 rokov, no stál som tam a plakal som ako malé dieťa.

Bol chorý, zabíjal ho AIDS a predsa v sebe v posledných dňoch našiel dostatok síl na to, aby mi vybral krásny vianočný darček. Keď sa povie Freddieho meno, toto je jedna z najmilších spomienok, ktorá mi príde na um, pretože takýto bol on človek. Vždy mi pripomenie, aký bol výnimočný.“

boredpanda