Potrebujeme sa ešte očkovať proti koronavírusu? Odborníci vydali jasné stanovisko

Hyriaková Kristína

FOTO TASR - Dano Veselský

Mnohí ľudia sa s príchodom jesene obávajú sprísnenia opatrení a rýchleho šírenia koronavírusu. Kým teraz fungujeme tak, ako pred pandémiou, nikto nevie, čo má do konca roka ešte čakať. Ako to bude s očkovaním štvrtou dávkou?

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako je to ešte s očkovaním proti koronavírusu? Momentálne sa na Slovensku ľudia nad 50 rokov a ľudia s oslabenou imunitou očkujú štvrtou dávkou. Ako však uvádza portál TVNoviny, podľa odborníkov je už zvyšok zdravej a bežnej populácie dostatočne chránená. Dôvodom je, že sme sa premorili.

Ako je to s očkovaním?

Omikron je variant, ktorý je vysoko infekčný, ale má ľahšie príznaky. Vzhľadom na to teraz mnohí odborníci tvrdia, že v niektorých prípadoch je lepšie koronavírus prekonať. Podľa českého imunológa Jaroslava Svobodu štúdia v Izraeli tvrdí, že štvrtá dávka dáva ochranu proti koronavírusu asi mesiac, no vedľajších účinkov je viac, pretože organizmus už je niekoľkokrát mRNA vystavený.

To znamená, že kým sa neobjaví nebezpečnejšia podoba koronavírusu, mali by sme byť dostatočne chránení. Omikron je stále považovaný za mierny variant a ľudia, ktorí sú proti očkovaniu teraz často operujú s tým, že sa vedia chrániť aj antivirotikami.

Nový variant je špecifický

Aj keď Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje ku koncu júla 11 091 hlásení podozrení na nežiadúce účinky vakcín proti koronavírusu, dôležité je poznamenať, že hlavne starších a chorých ľudí ochránila vakcína pred úmrtím aj hospitalizáciou. Štvrtá dávka, alebo takzvaný booster, nie je účinný proti novým variantom covidu. Zdraví a mladí ľudia ďalšiu dávku očkovania nepotrebuje, pretože ich chráni doterajšie očkovanie.

Dôvodom, prečo očkovať seniorov a chorých ľudí je, že ich imunitný systém zabúda rýchlejšie, preto potrebuje ochranu. Čo sa týka očkovania vakcínami proti novým variantom, začína s nimi čoskoro aj Holandsko.

Najnovšie články