Pozor na prehnané upratovanie a dezinfekciu. Takto vám môžu aj uškodiť, hovoria odborníci

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Počas pandémie, ktorá vypukla a zdanlivo sa nezdá, že by sa blížil jej koniec, sa množstvo ľudí snaží pomáhať, ako len najlepšie vie. Niekedy je však aj pomoc skôr na škodu ako na úžitok. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Množstvo z nás sa snaží chrániť seba, ale aj ostatných proti koronavírusu. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch táto túžba spôsobuje ešte viac zdravotných problémov. Ako informuje portál Sciencealert, americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb vydali správu, ktorá odhaľuje nárast volaní na linky prvej pomoci kvôli otrave. Nárast sa zvýšil odkedy sa v USA začali médiá viac zaoberať COVID-19.

Foto: unsplash

Otrava v dôsledku dezinfekcie

Vedci zdôraznili, že zatiaľ nemôžu preukázať priame spojenie medzi úsilím o prevenciu pred koronavírusom a otravami, správa však uvádza o 20 % viac sťažností otravy a podráždení pokožky kvôli čistiacim a dezinfekčným prostriedkom oproti roku 2019. Porovnávali pritom 55 centier na kontrolu jedov od januára do marca 2020 v rovnakých obdobiach roku 2019 a 2018. Správy boli o 16 % nižšie.

Otrávili sa deti aj dospelí

Najväčší nárast pritom nastal začiatkom marca 2020. Pokiaľ ide o čistiace prostriedky, najväčší podiel na náraste majú bielidlá, zatiaľ čo v kategórii dezinfekčných prostriedkov sú to nealkoholické dezinfekčné prostriedky a dezinfekcia na ruky. „Načasovanie týchto ohlásených problémov zodpovedalo zvýšenému mediálnemu pokrytiu pandémie COVID-19 a hláseniam nedostatkov čistiacich a dezinfekčných prostriedkov zo strany spotrebiteľov,“ napísali v správe.

Foto: unsplash

Dieťa dezinfekciu vypilo

Množstvo prípadov je popritom kvôli otrave detí, ktoré dezinfekčný prípravok s obsahom etanolu konzumovalo. Pri konzumácii neznámeho množstva dezinfekčného prostriedku na ruky s obsahom etanolu dostalo dieťa v predškolskom veku závrat a pri páde spadlo na hlavu. Zamestnanci neskôr v nemocnici zistili, že hladina alkoholu v krvi dieťaťa je 273 miligramov na deciliter. Našťastie, malý pacient sa z toho nakoniec dostal a uzdravil.

Nebezpečné umývanie potravín mydlom

Foto: pexels

Mikrobiológovia taktiež varujú predtým, že je nebezpečné umývanie potravín mydlom. Množstvo ľudí pritom odporúča, aby sa čerstvé potraviny mydlom umývali, no nie je to dobrý nápad. Spôsobuje to zvracanie alebo hnačku. Jedna správa hovorí o žene, ktorá po vypočutí správy, že by sa mali potraviny pred konzumáciou vyčistiť, svoje potraviny poliala bielidlom a horúcou vodou. Skončila v nemocnici kvôli problémami s dýchaním, pretože teplo zvyšuje uvoľňovanie výparov chlóru.

Panika nikomu nepomôže

Množstvo ľudí sa v panike snaží všetko okolo seba dezinfikovať a používať neustále čistiace prostriedky, no je potrebné dávať pozor na to, aby sme to neprehnali. Potom sa môže veľmi rýchlo stať, že nám prílišné dezinfikovanie spôsobí oveľa viac škody ako úžitku. A je jasné, že v dobe, kedy si musíme dávať pozor na seba a na svoje zdravie určite nie je dobré, aby sme ho ohrozovali takýmto spôsobom.

Foto: unsplash

Používajte dezinfekčné a čistiace prostriedky s rozumom a napriek tomu, že chceme, aby bolo všetko čisté, myslite na to, že aj prílišné používanie dezinfekcie rúk môže vašu pokožku vážne narušiť a spôsobiť jej rany a ďalšie závažné kožné problémy.

Najnovšie články