Prečo má ovocie v obchode na sebe nálepky? Tieto čísla vám dokážu prezradiť veľmi veľa

Kristína Hagarová

Ilustračná foto TASR - Martin Baumann

Všimli ste si niekedy rôzne nálepky na ovocí v obchodoch? Majú ich jablká, pomaranče, banány, no len málokto vie, na čo sú vlastne určené.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Daily Star, možno budete prekvapení, pretože o tomto detaile vie len málokto. Informoval o tom odborník Joshua Bollum, ktorý povedal, že každý by si mal nálepku na ovocí všímať a určite ju nevyhadzovať.

Viete, čo nálepky znamenajú?

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí sa boja konzumovať GMO potraviny pestované prostredníctvom pesticídov. Tieto malé nálepky vám dokážu napovedať, ako sa ovocie pestuje. Na týchto nálepkách bývajú často číselné kódy, ktoré znamenajú rôzne veci.

Jednoduché riešenie

Podľa Joshuu štvormiestne čísla znamenajú, že produkt bol vypestovaný prostredníctvom pesticídov, päťmiestne číslo, ktoré začína osmičkou, znamená, že produkt je geneticky modifikovaný. Keď nájdete päťmiestne číslo, ktoré začína číslom 9, je to väčšinou organický produkt.

Keď teda nechcete geneticky upravené potraviny a radšej volíte bio-ovocie, mali by ste kupovať také, ktoré majú nálepku, kde sa číslo začína deviatkou.