Prečo sa v našom tele ukladá tuk aj keď žijeme zdravo? Vedci prišli so zaujímavým zistením, ktoré vám zmení život

Monika Miková

Foto: maxpixel

Plavková sezóna je v plnom prúde a mnohí z nás ešte uvažujú o spaľovaní tukov pre lepší pocit v plavkách na pláži, alebo pri bazéne. Čo vlastne znamená spaľovanie tukov pre telo? Zaujímavý náhľad na problematiku prináša portál Sciencealert.com.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Charlotte Hendrix (@hendrix.fitness) on

Funkciou normálnej tukovej bunky je predovšetkým ukladanie energie. Telo znásobuje počet tukových buniek a ich veľkosť v závislosti od prebytočnej energie z vysoko kalorických potravín. Dokonca môže ukladať tukové bunky v oblasti svalov, pečene a ďalších orgánov, aby sa vytvorila zásoba energie najmä ak preferujeme životný štýl bohatý na kalorické jedlá v kombinácií s nízkou telesnou aktivitou. Takýto tuk, ktorý obaľuje orgány sa nazýva viscerálny a je veľmi nebezpečný. Zodpovedá za srdcovo-cievne ochorenia. Dokonca aj chudý človek ho môže mať a ani o ňom nevie.

V minulosti uchovávanie tukov fungovalo na báze malých balíčkov molekúl nazývaných mastné kyseliny. Tie sa uvoľňovali do krvného obehu a používali ako palivo vo svaloch, prípadne iných orgánoch. Táto zásobáreň fungovala hlavne, keď nebolo k dispozícii žiadne jedlo, alebo keď nás prenasledoval predátor. Pokladalo sa to za výhodu prežitia v divočine. Tí, ktorí mali tendenciu ukladať tuk, dokázali prežiť dlhšie bez jedla a mali viac energie pre nepriateľské prostredie.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bizonların Tanrısı – Sapiens (@bizonlarin_tanrisi) on

Kedy ste sa však bili naposledy s predátorom?

V modernej dobe, s nadmerným množstvom potravín a bezpečnými životnými podmienkami si veľa ľudí nahromadilo nadmerné množstvo tukov. Nie je novinkou, že v skutočnosti je viac ako tretina dospelej populácie v Spojených štátoch obézna, pričom nebezpečná vlna obezity zasahuje i Európsku populáciou.

Hlavným problémom prebytočného tuku je, že tukové bunky, nazývané adipocyty, nefungujú normálne (tak ako v minulosti). Ukladajú energiu s vysokou rýchlosťou a uvoľňujú energiu s neobvykle nízkou rýchlosťou. Tieto zväčšené tukové bunky navyše produkujú veľké množstvo rôznych hormónov, ktoré zvyšujú zápal, spomaľujú metabolizmus a prispievajú k chorobám. Komplikovaný dalo by sa nazvať až patologický proces prebytočného tuku sa nazýva adiposopatia, pričom veľmi sťažuje liečbu obezity.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 𝐌𝐞𝐡𝐝𝐢 𝐊𝐚𝐫𝐢𝐦𝐢 🇮🇷 🇺🇦 (@mahdi.karimii) on

Ak človek začne nový cvičebný režim a obmedzuje kalórie – telo vykonáva dve veci na to, aby spaľovalo tuky. Využíva energiu uloženú v tukových bunkách na podporu novej činnosti a prestáva toľko ukladať tuky. Mozog začne signalizovať tukovým bunkám, aby uvoľňovali energetické balíčky, alebo molekuly mastných kyselín do krvného obehu. Svaly, pľúca a srdce tieto mastné kyseliny zachytávajú, oddeľujú a využívajú ich energiu uloženú vo väzbách na vykonávanie svojich funkcií.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Katie (@vetnursekatie) on

Zvyšky, ktoré zostávajú sa vylúčia ako súčasť dýchania s oxidom uhličitým, alebo prostredníctvom moču. Tuková bunka tak zostáva prázdna, čo ju robí zbytočnou. Bunky majú krátku životnosť, takže keď zomrú, telo absorbuje prázdny ,,obal“ a nenahrádza ich. Časom telo priamo extrahuje energiu z potravy do orgánov, namiesto toho, aby ich najskôr uložilo. Organizmus sa znovu nastaví zníženému počtu a veľkosti tukových buniek. Zlepší sa metabolizmus.Ak túto situáciu udržíme, telo absorbuje prázdne tukové bunky a zlikviduje ich ako odpad, pričom telo zostane štíhlejšie a zdravšie.

Najnovšie články