Veľký prieskum u nezaočkovaných Slovákov, ktorý mnohých prekvapil: Toto je ich prístup k vakcíne proti koronavírusu

SITA

Foto: TASR/AP

Iba približne polovica z respondentov, ktorí sa neplánujú zaočkovať, sa stavia negatívne k očkovaniu paušálne, druhá časť by podmienečne očkovala skôr starších.

Najmenšiu podporu má očkovanie detí, aj zaočkovaní často odporúčajú počkať na potvrdenie bezpečnosti vakcín. Vyplýva to z desiatej vlny prieskumu v rámci projektu „Ako sa máte Slovensko“ o postojoch obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a s Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Foto: TASR/AP

Respondenti mali vo výskume možnosť odpovedať na sériu troch otázok. Už zaočkovaní respondenti podľa najnovšieho prieskumu jednoznačne odporúčali okamžité očkovanie zdravému tridsiatnikovi (75,1 %), následne aj sedemdesiatnikovi s cukrovkou (61,5 %). S odstupom výrazne menej často odporúčajú zaočkovaní dať zaočkovať 13-ročné dievča (42,2 %). Približne rovnaká časť zaočkovaných (40,2 %) odporúča v tomto prípade skôr ešte chvíľu počkať, či sa potvrdí, že vakcíny sú bezpečné a 17,6 % zaočkovaných radí 13-ročné dievča neočkovať.

Kritizujú najmä očkovanie detí

Aj v prípade respondentov, ktorí sa očkovať neplánujú, sa miera odporúčania smerom k ľuďom rôznych vekových kategórií líši. Až 50,8 % respondentov, ktorí sa sami zaočkovať neplánujú, odporúča sedemdesiatnikovi s cukrovkou ešte chvíľu počkať na potvrdenie bezpečnosti vakcíny a následne sa dať zaočkovať a len 45 % mu odporúča neočkovať sa vôbec. To podľa organizátorov prieskumu naznačuje, že aspoň časť z nezaočkovaných respondentov si je vedomá rizika, ktoré ochorenie COVID-19 predstavuje. Odporúčania mladším sú výraznejšie proti očkovaniu. Neočkovať sa odporúča 58,6 % respondentov zdravému tridsiatnikovi a až 81,7 % 13-ročnému dievčaťu.

Foto: TASR/AP

Po skombinovaní odpovedí na všetky tri otázky sa ukázalo, že len 16,4 % respondentov odpovedalo na každú otázku jednoznačne, že očkovanie neodporúča. Prakticky rovnaký podiel respondentov (17,4 %) odpovedal na všetky tri otázky, že odporúča čo najrýchlejšie očkovanie. Očkovanie vo všetkých prípadoch jasne neodporúčajú najmä respondenti, ktorí sami hovoria, že sa zaočkovať nedajú. Častejšie sú to tiež starší respondenti, ktorí nie sú spokojní s postupom vlády pri zvládaní koronavírusu, a respondenti, ktorí sa koronavírusom necítia ohrození.

Zaujímavé výsledky

V miere neodporúčania očkovania sa voliči Smeru-SD vyrovnajú a v niektorých prípadoch aj predčia voličov strán ĽSNS a Republika. Kým strany ĽSNS a Republika majú skôr mladších voličov, Smer-SD má spomedzi parlamentných strán podľa výskum najstarší elektorát. Naopak, respondenti, ktorí vo všetkých troch prípadoch očkovanie odporúčajú, sú sami zaočkovaní, epidémie sa obávajú viac, dôverujú slovenským vedeckým inštitúciám a sú menej kritickí k postupu vlády pri zvládaní pandémie. Častejšie sú to tiež muži.

Foto: SITA/AP

„Odpovede nezaočkovaných na otázku či sa má sedemdesiatnik s cukrovkou zaočkovať, ukazujú, že skupina nezaočkovaných nie je homogénna a približne polovica z nich odporúča starším očkovať sa, ak sa ukáže, že vakcína je bezpečná. Očkovanie proti COVID-19 paušálne odmieta len približne 16,4 % respondentov,“ komentoval výsledky prieskumu Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu. Relatívne najmenšiu podporu má očkovanie detí, kde aj zaočkovaní v podobnej miere ako priame odporúčanie očkovať sa volia odporúčanie ešte počkať, kým sa potvrdí bezpečnosť vakcíny.

Zaujímavé podľa Bahnu je, že v skupine zaočkovaných je silnejšie odporúčanie sa rýchlo zaočkovať pre zdravého tridsiatnika než pre výrazne viac ohrozeného sedemdesiatnika s komorbiditou. „Naznačuje to, že ľudia buď mylne považujú cukrovku za kontraindikáciu k očkovaniu alebo si nie sú dostatočne vedomí toho, aké bezprostredné nebezpečenstvo hrozí nezaočkovaným starším s chronickým ochorením po nakazení sa koronavírusom,“ podotkol Bahna. V oboch prípadoch podľa neho toto zistenie naznačuje medzery v informovanosti verejnosti o vakcinácii a o nebezpečnosti COVID-19.

Foto: SITA/AP

Prístup je rôzny

Desiata vlna výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ prebehla 15. až 20. júla 2021, použitý výskum je reprezentatívny pre online populáciu Slovenska. V uvedenom období bola na Slovensku priaznivá epidemiologická situácia a naďalej klesali počty hospitalizovaných. Očkovanie bolo otvorené pre všetkých nad 12 rokov a počet čakajúcich na vakcínu v čakárni klesal. Viaceré očkovacie centrá začali očkovať bez registrácie. V rámci projektu boli zrealizované rozsiahle zisťovania šesťkrát v roku 2020 a štyrikrát v roku 2021.

0
Komentovať