Priemerná suma starobného dôchodku mnohých Slovákov nahnevala. Zvýšila sa o smiešne číslo

SITA

Foto: pixabay

Suma priemerného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, na konci septembra tohto roka dosiahla 517,40 eura. Medziročne sa zvýšila o 13 eur.

Článok pokračuje pod videom ↓

Popri náraste sumy starobnej penzie medziročne mierne stúpol aj počet jej poberateľov. Kým na konci septembra minulého roka dostávalo starobný dôchodok 1 milión 91,3 tisíca penzistov, na konci minulého mesiaca bolo na Slovensku 1 milión 100,4 tisíca starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Suma sa mnohým nepáči

Priemerný predčasný starobný dôchodok v porovnaní s koncom septembra vlaňajška vzrástol o 1,20 eura na 504 eur. Ku koncu minulého mesiaca ho dostávalo 11,8 tisíca penzistov, čo bolo o 812 osôb viac ako pred rokom. Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci septembra na úrovni 230,80 eura. V porovnaní so septembrom minulého roka je tak vyšší o 5,40 eura. Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vypláca poisťovňa v priemernej výške 417,60 eura. Medziročne ide o nárast takmer o 10 eur. Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu minulého mesiaca 224-tisíc poberateľov invalidných dôchodkov, čo je oproti septembru vlaňajška o 4,2 tisíca penzistov menej.